Ekonomi

ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 3,2 büyüdü

ABD ekonomisi bu yılın üçüncü çeyreğinde beklentilerin üzerinde yüzde 3,2 büyüdü.

ABD Ticaret Bakanlığı, Temmuz-Eylül dönemine ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) verilerine ilişkin son açıklamalarını açıkladı.

Buna göre, ABD’de GSYİH yılın üçüncü çeyreğinde yıllık yüzde 3,2 arttı.

Söz konusu dönemde GSYİH verileri yukarı yönlü revize edilirken, piyasa beklentisi üçüncü çeyrekte ekonominin yüzde 2,9 büyüyeceği yönündeydi.

Ekim ayında açıklanan ülke GSYİH verilerinin öncü verilerinde ekonominin yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 2,6, Kasım ayında yayınlanan ikinci iddialarda ise yüzde 2,9 büyüdüğü kaydedildi.

ABD ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,6, ikinci çeyreğinde yüzde 0,6 küçüldü. İki çeyrek üst üste yaşanan daralma, resesyon dalgalanmalarını artırdı.

ABD ekonomisinin üçüncü çeyrek büyümesinde; İhracat, tüketici harcamaları, konut dışı sabit yatırım, federal hükümet harcamaları ile eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki artışlar etkili oldu. Aynı dönemde konut sabit yatırımları ve özel hisse senedi yatırımlarında da düşüş kaydedildi. İthalat da bu dönemde azaldı.

Üçüncü çeyreğe ilişkin nihai bilgilerde, tüketici harcamaları ve konut dışı sabit yatırımlar yukarı yönlü, özel hisse senedi yatırımları verileri ise aşağı yönlü revize edildi.

Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki yılın üçüncü çeyreğindeki artış yüzde 4,3 ile sabit kaldı.

Gıda ve enerji harcamalarını dışlayan çekirdek kişisel tüketim fiyat endeksindeki artış ise yüzde 4,6’dan yüzde 4,7’ye yükseltildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu