Ekonomi

ABD yönetimi, F-16’ların Türkiye’ye satışına ilişkin Kongre’ye resmi bildirimini yaptı

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ve 79 adet F-16 modernizasyon kitinin Türkiye’ye satışına onay veren resmi tebliği Kongre’ye gönderdiği belirtildi.

Açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, F-16’ların alımı, modernizasyonu ve ilgili ekipmanların yaklaşık 23 milyar dolar değerinde Türkiye Cumhuriyeti’ne satışına onay veren kararını vermiştir.” Açıklamalara yer verilirken, Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı’nın ilgili sertifikayı bugün Kongre’ye ilettiği kaydedildi.

Açıklamada, F-16’ların Türkiye’ye satışının NATO’nun güvenliği ve istikrarı açısından önemli olduğu vurgulanarak, 40 yeni F-16 savaş uçağı ve 79 F-16 modernizasyon kiti ile ilgili ekipmanların Türkiye’ye satılacağı belirtildi. Ankara’ya teslim edildi.

Silah satışının gerçekleşebilmesi için ABD yönetiminin sunduğu satış bildirimine Kongre tarafından herhangi bir itirazın olmaması gerekiyor.

Senato Dış İlişkiler Komitesi ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’nden satış onayı.

Ayrıca yabancı ülkelere silah satışını denetlemekle görevli Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ben Cardin, F-16’ların Türkiye’ye satışını onaylayacağını açıkladı.

Aynı zamanda konuyla ilgili açıklama yapan Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Michael McCaul, İsveç’in NATO üyeliğinin Ankara tarafından onaylanmasından memnuniyet duyduğunu ve F. Mevcut durumda Türkiye’ye -16’lar.

Kongrenin değerlendirme için 15 günü var

ABD Kongresi’nin satışı değerlendirmek için 15 günlük yasal süresi bulunuyor ve bu süre içerisinde herhangi bir itiraz olmazsa satış resmi olarak gerçekleşiyor.

İlgili yasaya göre söz konusu süre NATO üyesi ülkeler için 15 gün, NATO üyesi olmayan ülkeler için 30 gün olarak belirtiliyor.

Yabancı ülkelere silah satışı konusunda Senato Dış İlişkiler Komitesi ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin değerlendirme ve varsa itiraz hakkı bulunmaktadır.

Türkiye, ABD’den 40 adet yeni F-16 Block 70 savaş uçağı ve envanterindeki 79 uçağa modernizasyon kiti talep etmişti. Geçen yıl bazı Kongre üyelerinin F-16 satışını kural haline getiren ek hükümleri ABD Savunma Bakanlığı Bütçe tasarısından kaldırılmıştı.

haberesenler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu