Haber

ABD’den Türkiye-Ermenistan açıklaması: ‘Üzüntüyle karşılıyoruz’

Washington yönetimi, Türkiye’nin hava sahasını Ermeni havayollarına kapatmasından “üzüntü duyduğunu” açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, günlük basın toplantısında konuyla ilgili bir soruyu yanıtladı.

VOA Türkçe’den Dilge Timocin’in haberine göre Patel şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’nin Ermeni havayolu şirketlerinin uçuş izinlerini askıya almasını üzüntüyle karşılıyoruz. Türkiye ile Ermenistan arasında daha önce varılan hava bağlantılarının yeniden başlatılmasına ilişkin anlaşma, yalnızca bu iki ülke arasında değil, genel olarak bölgesel istikrar için de çok önemli bir güven artırıcı adımdı. Türkiye ve Ermenistan’ın ekonomik bağları yeniden inşa etmeye ve ulaşım ilişkilerini açmaya devam etmesini umuyoruz.”

Patel, ABD’nin sadece iki ülkenin değil, tüm bölgenin istikrarı için değerli olacağına inandığı Ermenistan-Türkiye normalleşmesini güçlü bir şekilde desteklediğini de vurguladı.

Ne oldu?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye havalimanının Ermeni uçaklarına kapatıldığını duyurdu; Bununla bağlantılı olarak Erivan’da açılan “Nemesis Anıtı”nı gösterdi. Çavuşoğlu, “Diktikleri anıt, 1920’lerde diplomatlarımızı, teröristlerimizi, Azerbaycanlı kardeşlerimizi ve vatandaşlarımızı şehit eden terör örgütlerini anmak için dikilmişti. Bu nedenle Dışişleri Bakanlığı’nın başkanı olarak bunu kabul ediyorum. Güvenlik kurumlarından sonra en çok şehit veren kurum, ben yapamam” dedi.

Çavuşoğlu, NTV’ye yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın “anıtı belediye yaptı, bizim yetkimiz yok” gibi açıklamalarını samimi ve doğru bulmadığını kaydederek, “Dolayısıyla iyi niyetli olmadıklarını da gösteriyorlar. Tabii ki bu doğru niyetin önünde durmayacağım” diyenler, “Üzerimizden birçok yere uçmaya başladılar, biz de havalimanımızı kapattık. Buna devam etmeleri halinde başka tedbirler alacağız” dedi.

Dışişleri Bakanlığı da anıtın açılışını şiddetle kınadı. Türkiye ve Ermenistan arasındaki normalleşme sürecinin ruhuyla bağdaşmayan bu provokatif adımlar, bölgede kalıcı ve sürdürülebilir barış ve istikrarın tesis edilmesi çabalarına hiçbir şekilde katkı sağlamayacak, aksine normalleşme sürecini olumsuz etkiler” denildi.

1920’lerde Osmanlı siyasi ve askeri liderleri ile Azerbaycan siyasetçilerine yönelik suikastları içeren “Nemesis” adlı operasyonun anıtı, 25 Nisan’da Ermenistan’ın başkenti Erivan’da açıldı. İntikam Tanrıçası Nemesis’in adıdır. Yunan mitolojisinde “düşman” anlamına da gelir. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu