Haber

Avrupa’da tarih yazdı! Kabinede sürpriz isim: Mahinur Özdemir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, görevine başladı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde and içti. Anıtkabir’i ziyaret eden Erdoğan, ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Kabul Töreni’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabineyi bu akşam açıklayacağını ve Salı günü ilk Bakanlar Kurulu toplantısının yapılacağını duyurdu.

AİLE BAKANLIĞINA SÜRPRİZ: MAHİNUR ÖZDEMİR

Avrupa’nın ilk başörtülü milletvekili olarak tarihe geçen Mahinur Özdemir’in Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olacağı öğrenildi.

Mahinur Özdemir, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni tezlerini tanımadığı gerekçesiyle partisinden ihraç edildi.

Hristiyan-demokrat Merkez Demokratik Hümanist (CDH) partisinden 2009 yılında Brüksel milletvekili seçilen Özdemir, Belçika ve Avrupa’da seçilen ilk başörtülü milletvekili oldu.

MAHİNUR ÖZDEMİR KİMDİR?

Avrupa Parlamentosu’na başörtülü olarak giren ilk milletvekili Mahinur Özdemir, 7 Kasım 1982’de Belçika’nın Schaerbeek şehrinde doğdu.

Brüksel ULB Üniversitesi’nden İnsan Kaynakları Mühendisliği lisans derecesi ve kamu yönetimi alanında yüksek lisans derecesi aldı. Ayrıca Fransızca, Felemenkçe ve İngilizce dillerini de öğrendi.

Daha sonra siyasete atıldı ve 2009 yılında Merkez Demokratik Hümanist Parti’den Brüksel parlamentosuna girdi. 30 Temmuz 2010’da Rahmi Göktaş ile evlendi.

Özdemir ise Ermeni Soykırımı’nı reddettiği için 2015 yılında partisinden ihraç edildi.

Özdemir, 1 Ocak 2020 prestijiyle Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisidir.

Hristiyan-demokrat Merkez Demokratik Hümanist (CDH) partisinden 2009 yılında Brüksel milletvekili seçilen Özdemir, Belçika ve Avrupa’da seçilen ilk başörtülü milletvekili oldu.

aslanapaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu