Ekonomi

Ayakkabı Boyacıları ve Simitçiler 1 Mayıs’ta Kırıkkale’de Çalıştı

Ekonomik kazanç elde etmek için Kırıkkale’de tezgahlarını kuran ayakkabı boyacılar ve simitçiler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde çalışmalarını sürdürdü. Ayakkabı boyacısı olan Bülent Kızgın, 44 yıldır sürdürdüğü bu meslek sayesinde ailesini geçindirdiğini ve çocuklarını okuttuğunu söyledi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü resmi tatil olmasına rağmen işçiler geçimlerini sağlamak için çalışmaya devam ettiler. Kırıkkale’de ekonomik çıkarlarını sağlamak için sabahın erken saatlerinde tezgahlarını açan simitçiler ve boyacılar, resmi tatilde de çalışmalarını sürdürdü.

44 yıldır ayakkabı boyacısı olarak çalışan 3 çocuk babası Bülent Kızgın, “Yaz kış demedim, en büyük çocuğumu üniversiteye yazdırdım demedim. Diğerlerini lisede okuttum. okul, evlendirdim. Allah’ın izniyle ayakkabısını boyattı, sıkıntısı yok. Emeklilik yok, emeğimizle çalışıyoruz.”

Ayakkabılarını cilalayan Nihat Sırışık, “Bülent’in babası da bu işi yapıyordu. Kazançları en iyisi. Bunları görünce aklıma birkaç maaş alanlar geliyor. Güvenceleri yok, olunca çalışamıyorlar” dedi. yağmurlar.” Hatta yeniden boyarım. Neden biliyor musun? Harçlık vermek değil, çok para vermek lazım” dedi.

30 yıldır simit yapan Cemil Yıldız, “Allah razı olsun, iyi kazanıyoruz. Bu meydandaki sohbetler boşa gidiyor. İnsanı çelişkilere kaptırıyorlar. Olumlu tarafı yok.” – KIRIKKALE

kizilirmakhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu