Dünya

BM: Gazze’deki enkazı kaldırmak 14 yıl sürebilir

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail’in saldırıları altındaki Gazze Şeridi’ndeki duruma ilişkin bilgi verdi. Yapılan açıklamaya göre, Gazze Şeridi’ndeki can kaybı son 24 saatte 51 artarak 34 bin 356’ya yükseldi. Son bir günde 75 Filistinlinin daha yaralandığı bölgede, yaralı sayısının da 77 bin 368’e yükseldiği bilgisi verildi.

Birleşmiş Milletler Mayın Eylem Servisi’nden (UNMAS) üst düzey yetkili Pehr Lodhammar da İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, devam eden çatışma ve saldırıların ardında 37 milyon ton enkaz ve moloz bıraktığını söyledi. Lodhammar’ın açıklamasına göre, içinde büyük miktarda patlamamış mühimmatın da olduğu bu enkazları kaldırıp temizlemek yaklaşık 14 yıl sürebilir.

Lodhammar, Gazze Şeridi’nde bulunan patlamamış askeri mühimmatın tam sayısını belirlemenin imkansız olduğunu hatırlatarak, yıkılmış binalar da dahil olmak üzere bölgedeki enkaz ve molozları belirli koşullar altında temizlemenin 14 yıl sürebileceğini söyledi. Karada kullanılan mühimmatın infilak ve ateşleme sürecinde en az yüzde 10’luk bir arıza oranı olduğunu belirten UNMAS yetkilisi, “100 kamyonlar 14 yıl sürecek bir işten bahsediyoruz.” ifadelerini kullandı.

habergokcebey.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu