Teknoloji

Elon Musk, Neuralink için tarih verdi: İnsanlı testler altı ay sonra başlıyor

Tesla, SpaceX CEO’su (ve şimdi Twitter) Elon Muskbeyin kontrol arayüzleri (BCI) girişimi nöral bağlantı ‘İktidar altı yıl oldu. İlk implantını üç yıl önce tanıttı ve iki yıl önce bir domuza beyin kontrol arabirimi taktılar. Sonra sıra 19 ay önce maymunlara geldi. İddiaya göre 23 denekten 15’i öldü.

Aynı Neuralink şimdi üçüncü “göster ve anlat” etkinliğini gerçekleştirdi ve burada CEO Elon Musk şunları söyledi: Muhtemelen yaklaşık altı ay içinde bir insana Neuralink yerleştirebileceğimizi düşünüyoruz.” söz konusu.

Şubat ayının başlarında Neuralink, maymunların California Üniversitesi, Davis Primat Merkezi’ndeki BCI implantlarının prototip testi sırasında öldüğünü doğruladı, ancak Doktorlar Komitesi’nin hayvanlara zulüm suçlamalarını reddetti. Açıklamada, ” Bir hayvana cihaz yerleştirmeyi düşünmeden önce, titiz testler yaparak olası tüm olasılıkları değerlendiriyoruz. Bu cihazları hayvanlara yerleştirme konusunda fikirsiz değiliz. Son derece dikkatliyiz. Cihazı koy, ne zaman bir domuza veya maymuna implant yapsak, bunu keşif amaçlı değil, onay için yapıyoruz.” denildi.

Neuralink, implantı için hâlâ FDA onayı almak için çalışıyor, ancak şirket Temmuz 2020’de ajansın Çığır Açan Cihaz Tanımlaması ile ödüllendirildi. Eylül 2022 itibarıyla FDA, bu atamayı 728 tıbbi cihaza vermiştir.

FDA ayrıca 2021’de klinik ve klinik olmayan beyin-bilgisayar ilişkilerine ilişkin uygulama kılavuzunu güncelledi. Bu cihazlar, çevreleriyle etkileşim becerilerini artırarak ve bunun sonucunda günlük yaşamda yeni bağımsızlık kazanarak ciddi engelli insanlara fayda sağlama potansiyeline sahiptir.

Musk, 2021 canlı yayın etkinliği sırasında Neuralink’in cihazı hakkında şunları söylemişti: ” Birçok yönden, kafanıza bir Fitbit takmak gibi.

Cihaz, çevreleyen nöronlarla temas kurmak için hastanın gri öznesine “diker”, beynin elektrik emisyonlarının yüksek çözünürlüklü örneklemesini sağlar ve analog elektriksel impulsların ve dijital bilgisayar kodunun ortasında çeviri yapar. En azından teoride bu…

Şimdiye kadar, Neuralink’in başardığı tek şey, bir joystick olmadan bir maymun üzerinde Pong oynayabilmek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu