Teknoloji

Elon Musk’ın Deneyler İçin 1500 Hayvanı Öldüren Şirketi Neuralink Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Elon Musk, bu kez Neuralink firması tarafından gerçekleştirilen hayvan deneyleri ile gündeme geldi. İnsan beynini bilgisayara bağlamayı amaçlayan Neuralink şirketinin 1500 hayvanı öldürdüğü belirtiliyor. Bu yüksek sayıda Musk’ın süreci hızlandırma yönündeki baskılarının da değerli bir rol oynadığı da gelen bilgiler arasında.

Elon Musk tarafından kurulan Neuralink aslında insan beynini bilgisayarlara bağlayacak bir aparat üretmeyi amaçlıyor.

Yapay sınır ağları üzerinden insan beynini bilgisayarlara, robotlara veya diğer dijital cihazlara bağlayacak bir altyapı kurulmak istenmektedir. Bu çalışmalar başarılı olursa beyin/makine teması ve cihazlar sadece düşünce gücüyle kontrol edilebilecek.

Bu işi ortaya çıkarmak için yapılan çalışmalarda birçok hayvan deneyi yapılmaktadır.

Tarafta, Neuralink şirketinin 2018’den beri deneylerde 1500 hayvan öldürdüğü bilgisi paylaşılıyor. Elon Musk’ın baskısıyla bu sayı çok daha yüksek ve ABD Tarım Bakanlığı soruşturma başlattı. Ortaya çıkan belgeler, çalışanların şirketin hayvan deneylerini aceleye getirerek gereksiz ölümlere neden olduğunu ortaya koyuyor.

Neuralink çalışanları Reuters’e verdiği demeçte, Musk’tan gelen baskı nedeniyle ölü sayısının arttığı belirtildi.

Hayvanların deneylerde kullanılması maddeler için uygundur ancak bu bahiste bir sınır vardır. ABD Tarım Bakanlığı’nın bu konuyla ilgili olarak Neuralink şirketine büyük cezalar uygulayacağı belirtiliyor.

Neuralink için insan denemelerinin başlayabileceği de gündemdeydi.

Elon Musk, bu çalışma için insan denemelerinin bu yıl başlayacağını söyledi. Ancak bu denemelerin henüz başlamadığı biliniyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Neuralink etkinliğinde ise insan denemelerinin önümüzdeki yıl başlayabileceği duyurulmuştu. Firmanın konu ile ilgili bir aciliyeti yok ancak Musk bu çalışmayı kendi üzerinde kullanacağını söylüyor.

Elon Musk’ın insan beyni için geliştirdiği implant için 1500 hayvanın öldürülmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu