Teknoloji

Güney Kore, ABD’nin Çin’deki yatırım kısıtlamasının ekonomiyi etkilemeyeceğini söyledi

Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı, ABD Lideri Joe Biden’ın imzaladığı kararnamenin, “endişe ülkesi” olarak nitelendirdiği Çin’de “ulusal güvenliğe tehdit oluşturabilecek” bazı teknoloji sektörlerinde yatırımları kısıtladığını bildirdi. “, ülke ekonomisini olumsuz etkilemeyecektir.

Yonhap’ın haberine göre, bakanlıktan yapılan açıklamada, “Yasak gelecekteki yatırımlar için geçerli olacak ve sadece ABD vatandaşlarını ve kuruluşlarını kapsayacak.” terimler yer aldı.

Açıklamada, kısıtlama ve yasakların yerel şirketler üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olacağı belirtilirken, ekonomi üzerinde herhangi bir olumsuz etki beklenmediği kaydedildi.

Kararın Güney Kore ekonomisi üzerindeki etkisinin yakından değerlendirileceğinin vurgulandığı açıklamada, hükümet ve yerel şirketlerin görüşlerinin “gerekirse” Washington’a iletileceğinin altı çizildi.

ABD, Çin’deki teknoloji yatırımlarına sınır getiriyor

Biden, Hazine’ye “‘ilgili ülkeler’ olarak kabul edilen ülkelerde ulusal güvenlik için kritik öneme sahip yarı iletkenler ve mikroelektronik, kuantum bilgi teknolojisi ve yapay zeka sektörlerindeki ABD yatırımlarını” düzenleme yetkisi veren bir başkanlık kararnamesi imzaladı.

Kararnamede Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Makao Özel İdari Bölgesi’nin de yer aldığı Çin, “endişe ülkesi” olarak belirlendi.

Kararnameye göre, ABD’nin belirli işlemleri Hazine’ye bildirmesi gerekiyordu ve belirlenen 3 yüksek teknoloji alanının dar alt kümeleriyle ilgili faaliyetlerde bulunan şirketlerin dahil olduğu diğer belirli işlemleri üstlenmesi yasaklandı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, kararnamenin “endişe ülkesi” olarak nitelendirilen yabancı ülkelerin ABD’nin askeri, istihbarat, gözetleme ve siber teknoloji yatırımlarını “istismar etmesini” engellemeye çalışılacağına işaret edildi. ulusal güvenliği “riskler”.

kabaduzajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu