Sağlık

Hatay Defne Büyükşehir Hastanesi hasta kabulüne başladı

Kocaeli Büyükşehir’in Hatay Defne’de devlet-millet işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olarak yaptırdığı 54 yataklı hastanede hasta kabulü başladı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Hatay’ın Defne ilçesinde üretimine başladığı hastanenin heyet ekiplerinin gece gündüz çalışmasıyla 20 günde tamamlandı. Kocaeli Büyükşehir Defne Hastanesi 6 Mart Pazartesi günü itibariyle hasta kabulüne başladı. 54 yataklı ve yıllık 250 bin hasta kapasiteli hastanede 12’si hekim olmak üzere 57 sağlık meslek mensubu görev yapıyor. Tekrar bölgeye sevk edilen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, hastaneyi ziyaret ederek sağlık çalışanları ve depremzedelerle bir araya geldi. Sarsıntı bölgesinde verdikleri tüm sözleri tuttukları için hastanenin imalatını ve işletmesini kısa sürede tamamladıklarını belirten Önder Büyükakın, “Bu hastane ile neler yapılabileceğini göstermek adına çok güzel bir örnek oldu. devlet, millet, STK’lar ve yerel yönetimlerin işbirliği. Bu bölgedeki kardeşlerimiz kendi ayakları üzerinde durana ve hayat normale dönene kadar yanlarında olmaya ve takviyeler yapmaya devam edeceğiz.

BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ 20 GÜNDE TAMAMLANDI

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından en çok etkilenen yerlerden biri de Hatay’ın Defne ilçesi oldu. 6.4 büyüklüğündeki depremle sarsılan Defne için canla başla çalışan Kocaeli Büyükşehir, ilçede gıda, giyecek ve ilaç dağıtımının yanı sıra çadırkent, konteynerkent ve lojistik merkeziyle kalıcı bir mutfak kurdu. 96 konteynerden oluşan hastanenin üretimine de başlayan Kocaeli Büyükşehir, hastanenin alt ve üst yapısını 20 gün gibi kısa bir sürede tamamladı. MÜSİAD’ın da destek verdiği hastanenin tefrişatı ve tıbbi cihaz montajları Sağlık Bakanlığı tarafından tamamlanmış, akabinde doktor ve sağlık çalışanı atamaları yapılmıştır. 54 yataklı hastane yılda 250 bin hastaya hizmet verecek. Hastanede poliklinik hizmetlerinin yanı sıra ameliyathane ve ağır bakım üniteleri de bulunuyor.

HASTA KABULLERİ BAŞLADI

Hastanede 4 ana branş ve diş hekimliği hizmeti kesintisiz olarak verilecek. Hastanede genel cerrahi, dahiliye, çocuk, kadın doğum ve diş poliklinik hizmetleri verilirken, haftanın belirli günlerinde nöroloji, psikiyatri, fizik tedavi, göz ve ortopedi poliklinik hizmetleri verilecek. Projenin delegasyonu ve devreye alınması sırasında Sağlık Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, MÜSİAD Karlsruhe, MÜSİAD Paris görev aldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU, A Personeli, Ulaşım, Yapı Denetim ve Fen İşleri ekipleri içme suyu, kanalizasyon, altyapı, mekanik, elektrik ve sıhhi tesisat imalatlarında gece gündüz çalıştı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın da muayenesi yapılan hastanenin tıbbi malzeme heyeti ve sağlık çalışanının atanmasıyla poliklinik hizmeti verilmeye başlandı.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN YİNE BÖLGEDE

Depremin olduğu ilk günden itibaren Hatay’ın Defne ilçesinde Kocaeli Büyükşehir’in tüm yardımlarını koordine eden Önder Büyükakın, kısa bir aradan sonra bölgeye döndü. Sağlık çalışanları ve depremzedelerle gündeme gelen Önder Büyükakın, “Burada birçok şey aynı anda yapıldı. Geldiğimiz günden itibaren vatandaşların yemeklerini hazırlamak, çadırlarını kurmak, temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışırken bir yandan da yardımların lojistiğini yönetmeye çalıştık. Hastane ve çadırkentin kurulacağı alanları belirledik. Çöp toplama, ilaçlama gibi birçok çalışmayı koordine ettik” dedi.

”KOÜ 99 YILINDA PREFABRİKTE HİZMET VERDİ”

Önder Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir’in deprem bölgesinde ilk günden itibaren erzak dağıtımından, barınaktan alt ve üst yapıya kadar arama kurtarma için 800 kişilik bir ekiple çalıştığını belirtti. Diğer kamu kurum ve kuruluşları ile de koordineli olarak çalıştık. Ortada çok iş yaptık. Arkadaşlarımız sabaha kadar özveriyle çalıştılar. Neticede burası 20 günde bitirilerek hasta tedavi edilmeye başlandı. Burası sıradan bir hastane yani bugün kurulup yarın kaldırılacak bir sahra hastanesi değil, şunun altını çizmek isterim. Tek fark, bir konteyner olarak inşa edilmiş olmasıdır. Ameliyathaneden ağır bakıma kadar her şey var. 2.000 metrekare kapalı alana sahiptir. Burayı görünce 1999 depreminden sonra Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’nin Derince’de yıllarca prefabrik binalarda hizmet verdiğini hatırladım, aklıma o günler geldi” dedi.

BÜYÜKAKIN: HER ZAMAN YANINIZDA OLACAĞIZ

Kocaeli ile Defne’nin ortasında bin kilometre uzunluğundaki gönül köprüsünün kurulduğunu belirten Önder Büyükakın sözlerini şöyle tamamladı; “Depremden sonraki ilk günden itibaren Hatay, Defne ve depremzedelerimizin hizmetindeyiz. Burada kurduğumuz hastanedeki sağlık çalışanlarımız, milli bir gayretle, büyük bir fedakarlıkla, seferberlik ruhuyla buradalar. Gruplarımız da bu ruhla çalıştı. Başta MÜSİAD olmak üzere STK’lar yapılan çalışmalara memnuniyetle katılıyor ve destek veriyor. Millet, devlet ve yerel yönetimlerin birlikteliğinin çok güzel bir örneğiydi. Depremzedelerimizin morallerini yüksek tutmalarını ve buradan asla ayrılmamalarını rica ediyorum. Buradaki yaşamın tekrar ayağa kalkması için bu çok değerli. Onları asla bırakmayacağız, her zaman yanlarında olacağız, onlar kendi ayakları üzerinde durana kadar takviye birliklerimiz devam edecek.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

adapazari-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu