Ekonomi

Honduras, Yeni Kalkınma Bankası’na üyelik başvurusunda bulundu

Orta Amerika ülkesi Honduras, BRICS ülkelerinin başını çektiği Yeni Kalkınma Bankası’na (NDB) üyelik başvurusunda bulundu.

Honduras Eyalet Lideri Xiomara Castro’nun ofisinden yapılan açıklamada, Castro’nun, bankanın eski Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff ile NDB’nin Çin’in Şangay kentindeki genel merkezine yaptığı ziyarette yaptığı görüşmede üyelik talebini ilettiği belirtildi. , Dün.

Açıklamada, Honduras hükümetinin katılım süreçlerini yürütmek üzere teknik bir komite kuracağına dikkat çekildi.

Son dönemde diplomatik ilişkilerini kestiği Tayvan ile egemenlik anlaşmazlığı yaşayan Çin’i resmen tanıyan Houndras’ın başı Castro, resmi bir ziyaret için bu ülkede bulunuyor.

6 günlük ziyareti kapsamında 9 Haziran’da Şanghay’a gelen Castro, dün NDB genel merkezini ziyaret ederek Rousseff ile görüştü.

Yeni Kalkınma Bankası, BRICS grubu ülkeleri Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika tarafından 2014 yılında 6. BRICS Tepesi’nde imzalanan anlaşma ile 100 milyar dolar öz sermaye ile kuruldu.

Bankanın 5 kurucu üyesi dışında Mısır, Bangladeş ve Birleşik Arap Emirlikleri de üye olup, Uruguay ile üyelik müzakereleri devam etmektedir.

haberaltunhisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu