Ekonomi

İndirimli orana tabi prefabrik yapı ile konteynerlerin KDV almasına kolaylık

İndirimli fiyatlara tabi prefabrike bina ve konteyner teslimlerinden doğan KDV iade alacağı yıl içinde nakit olarak iade edilebilir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan “Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre indirimli oranlara tabi prefabrike yapı ve konteyner teslimlerinden doğan KDV iadesi alacağı yıl içinde ve nakden ödenebilecektir.

Ayrıca Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketi nedeniyle açıklanan mücbir sebeplerin devrinde KDV iadesi taleplerinin yerine getirilmesine ilişkin yapılan düzenleme kapsamında, KDV iadesi taleplerine yönelik VATİRA sistemi, KDV iadesi talep edenlere ertelenmiştir. deprem afeti nedeniyle mücbir sebep ilan edilen illerde mükellefleri bulunanlar. Şirket tarafından yapılan inceleme sonucunda düzenlenen denetim raporunda, aksiliklerin satın alınan mükelleflerin (alt vergi mükellefleri dahil) Mücbir sebeple KDV beyannamesi vermek ve/veya Ba-Bs bildiriminde bulunmamak, teminat verilmesi halinde nakden veya mahsup edilerek iade edilebilir.

Mücbir sebep sayılan mükelleflerin (ATÜ kapsamındaki iadeler dahil) KDV iadesi talepleri için KDV Genel Uygulama Tebliğinde yeminli mali müşavirlik (YMM) raporlarının sunulması için belirlenen son tarih, mücbir sebep ilan edilen süre içinde kalan kısım için çalışma yapılmayacak, mücbir sebep Geri kalan süreler, sürenin sona erdiği tarihten itibaren işlemeye devam edecektir. Mücbir sebepler kapsamında mükelleflerin KDV iadesi taleplerine ilişkin eksikliklerinin tamamlanması için vergi daireleri tarafından gönderilen yazılarda belirtilen süreler için de birebir başvuru geçerli olacaktır.

Öte yandan, Bakanlığın Tahsil Genel Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu