Haber

İngiltere’de tartışmalı mülteci gemisi tahliye edildi

İngiltere’de ilk mülteci kümesinin yerleştirildiği Bibby Stockholm gemisinde lejyonella bakterisinin tespit edilmesinin ardından gemi tahliye edildi. İngiltere İçişleri Bakanlığı, geminin su sisteminden alınan örneklerde lejyonella değerlerinin belirlenmesinin ardından daha detaylı inceleme yapılmasına karar verildiğini duyurdu. Gelişme üzerine 39 sığınmacı tedbir amaçlı gemiden çıkarılarak tekrar kıyıya çıkarıldı. Söz konusu bakteri, Lejyoner hastalığı olarak bilinen ciddi bir akciğer enfeksiyonuna neden olur.

İlk erkek mülteci grubu Pazartesi günü ülkenin güneyindeki Portland’da demirleyen dev gemiye yerleştirildi. Devletin tasarruf için başlattığı uygulama tartışma yarattı. Bibby Stockholm en son petrol işçileri için konaklama yeri olarak kullanılmış ve 1990’ların ortalarında Hamburg’daki sığınmacılar ve evsizler tarafından barındırılmıştır. BBCFiili olarak 200 olan geminin kapasitesinin ranzalarla 500 kişiye çıkarıldığını belirterek, itfaiye sendikası bu durumun riskleri konusunda uyarıda bulundu.

Muhafazakâr Başbakan Rishi Sunak tarafından açıklanan sert iltica politikasının bir parçası olarak, bekar erkek sığınmacılar Portland’daki dev mavna Bibby Stockholm gibi kullanılmayan askeri tesislere ve konaklama gemilerine nakledilecek ve burada sığınma başvuruları sonuçlanıncaya kadar kalacaklar. . Amaç, İngiltere’ye gelen göçmenlere karşı caydırıcı bir etki yaratmaktır.

İnsan hakları örgütleri ise sığınmacıların travmasını tetikleyebileceği konusunda uyardıkları uygulamaya karşı çıkıyor. İktidardaki muhafazakarlar ise önümüzdeki yıl yapılması beklenen genel seçimler öncesinde iltica politikasında daha katı uygulamalar uygulayarak kamuoyu yoklamalarında öne çıkan İşçi Partisi’ni geride bırakmayı hedefliyor.

Türkiye ile işbirliği beyanı

Düzensiz göçle çalışmalarını hızlandıran İngiltere, göç yolu üzerindeki ülkelerle de iş birliği arayışına giriyor. Bu kapsamda Londra, Ankara ile sistematik olmayan göçe karşı anlaşmaya varıldığını duyurdu. Türkiye üzerinden ülkeye kaçak göçün yavaşlatılması amacıyla iki ülke arasında yeni bir anlaşma imzalandığı belirtilirken, anlaşmanın kolluk kuvvetleri nezdinde işbirliğinin güçlendirilmesini kapsadığı açıklandı. insan kaçakçılığı ağlarını yok etmek ve tekne ticaretini önlemek amacıyla. “Mutabakat zaptı”nın (mutabakat zaptı) detaylarına ilişkin soru işaretleri, Türkiye’de sistematik olmayan göç paniğini artırarak muhalefetin yansımasına neden oldu.

DW,dpa/SS,BO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu