Haber

İsrail, Enerji Alanındaki Ar-Ge Çalışmalarına 34 Milyon Dolarlık Yatırım Yapacak

KUDÜS, 27 Şubat (Xinhua) — İsrail Enerji ve Altyapı Bakanlığı Pazar günü yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in enerji Ar-Ge ve teknolojik yeniliklere 125 milyon şekel (34 milyon ABD Doları) yatırım yapacağını söyledi.

Bakanlık, yatırımın İsrail’in temiz ve emisyonsuz bir enerji ekonomisine geçişini desteklemek için kullanılacağını belirtti.

Yatırım, güneş, rüzgar ve dalgalardan elektrik üretiminin yanı sıra yer altı ısısından elektrik üretimi de dahil olmak üzere İsrail denizlerinde yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesine odaklanacak.

Bakanlığa göre, yatırımın bir kısmı, araştırma ve üretim yapmak için bir hidrojen parkının kurulması da dahil olmak üzere, hidrojenin elektrik branşına entegrasyonunu desteklemek için kullanılacak.

İsrail hükümetinin 2023-2024 bütçesinde yer alan yatırımın 1.38 milyar şekeli elektrik bölümüne ayrıldı.

Bütçe ayrıca, güç verimliliğinin teşvik edilmesi, güç kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir enerji üretimine geçişi yoluyla kentsel alanlarda sürdürülebilir güce geçiş için 206 milyon şekel içeriyor.

Enerji bütçesi ayrıca elektrik dağıtımını desteklemeyi ve doğal gaz şebekesinin genişletilmesini teşvik etmeyi amaçlıyor.

haberosmancik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu