Ekonomi

Kanada, Türkiye’ye silah ihracatı kısıtlamalarını kaldırdığını duyurdu

Hükümetin resmi internet sitesinden ihracatçı firmalara yapılan açıklamada, kısıtlamaların artık yürürlükte olmadığı belirtildi.

Açıklamada, 16 Nisan 2020 tarihinden itibaren savunma sanayine ilişkin bazı kalemlerin Türkiye’ye ihracatına ilişkin başvurularda ret politikası uygulanmaya başlandığı hatırlatılarak, “Bu tebliğ tarihi itibarıyla olası Reddetme politikası artık yürürlükte değil.” Kelime kullanıldı.

İhracatçı grupların Türkiye’ye yapacakları ihracat ve aracılık izni başvurularının mühimmat listesi de dahil olmak üzere artık Kanada risk değerlendirme çerçevesi kapsamında tek tek inceleneceği kaydedildi.

Açıklamada, benzer uluslararası ihracat izinlerinde yer alan standart ifadelere, üçüncü ülkelere satış yapılması durumunda garanti talebine ve insan hakları hukukuna ilişkin bazı atıflara da yer verildi.

Kısıtlamaların arka planı

Kanada hükümeti, Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarına karşı 27 Eylül 2020’de başlayan ve 44 gün süren İkinci Dağlık Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan’ın yanında yer alması nedeniyle Türkiye’ye silah ambargosu uyguladı.

Kanada, Ermeni mevzilerine karşı kullanılan Türk insansız hava araçlarında Kanada teknolojisinin kullanıldığını iddia ederek Ekim 2020’de Türkiye’ye savunma sanayii ihracatına ambargo koymuştu.

Bu ambargo kararı nedeniyle Kanadalı şirketler 250-300 milyon dolar arasında zarara uğradı ve ürünlerinin tek kullanıcısı TAI olan Telemus Systems, 2021 yılının ilk 7 ayında gelir elde edemediği için iflas etti.

Ottawa yönetimi, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik askeri operasyonuna tepki olarak ilk ambargoyu 2019 yılında başlatmış ancak taraflar arasında yapılan üst düzey müzakereler sonucunda Haziran 2020’de bu karardan geri adım atmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu