Haber

Katar’dan deprem bölgelerinin imar sürecine destek

Türkiye’de yaşanan deprem felaketinin ardından yaraların sarılması ve şehirlerin ayağa kaldırılması süreci başladı.

Bu kapsamda dost ülkelerden Türkiye’ye çok sayıda yardım eli uzandı.

Bunlardan biri de Katar.

Bu kapsamda Katar

Yeniden yapılanmada yer almak istiyoruz

Katarlı yetkili, uluslararası toplumun Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremlerin etkilerinin hayat normale dönene kadar hafifletilmesi için ortak çaba göstermesi gerektiğini vurguladı.

Salah, depremlerin geride bıraktığı tahribatın bir an önce onarılmasının değerine dikkat çekti. Katar Kalkınma Fonu ve diğer derneklerle ortaklığımız sayesinde, durum sakinleştiğinde deprem bölgelerinin yeniden inşasına dahil olmak istiyoruz.”sözlerini kullandı.

Salah sözlerini şöyle sürdürdü:

“İster Suriye’nin kuzeyinde ister Türkiye’de olsun, durum istikrara kavuştuğunda yeniden inşa etme anahtarıdır. Felaketin boyutunun azaltılmasına gerçek bir katkı sağlamak için tüm ortaklarımızla birlikte çaba göstereceğiz.”

Acil öncelikler

Katar Kızılayı yetkilisi, “Depremden sonra Türkiye’deki misyonumuzla ameliyathaneyi faaliyete geçirdik. Yardım çalışmalarını koordine etmek ve ihtiyaçları öğrenmek için Türk Kızılayı ve İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile doğrudan temasa geçtik.”ifadeleri kullandı.

salah, “1 milyon dolarlık acil yardımı onayladık ve 20 milyon dolar toplamak için bir kampanya başlattık ve bunu gerçekleştirdik. İhtiyaç çok büyük olduğu için bağış yapmaya devam edeceğiz.”dedi.

Katar Komutanı Pir Temim bin Hamed Al Sani’nin emriyle Türkiye’ye hava köprüsü kurulduğunu hatırlatan Salah, bu yolla çok sayıda gıda malzemesi, sahra hastanesi, tıbbi yardım ve 12 aracın Türkiye’ye gönderildiğini söyledi.

“Deprem bölgelerinde yaşananlar tarif edilemez”

Salah, depremin ardından Türkiye ve Suriye’de gördüklerinin “çok zor ve tarif edilemez” olduğunu anlatarak, şöyle konuştu: “Trajedi çok büyük ve felaketi yerde görenler, medya aracılığıyla duyup görenler gibi değil.”söz konusu.

Salah, uluslararası toplumu depremzedelerin bir an önce normal hayatlarına dönebilmeleri için destek vermeye davet ederek, “Kriz çok büyük ve herkesin bir araya gelmesi gerekiyor. Gecikme olabileceği için herkes hızlı hareket etmeli, yardım ulaştırılmalı.” Daha fazla krize yol açar.” terimleri kullandı.

Kuzey Suriye’deki destek faaliyetleri

Salah, Suriye’nin kuzeyindeki Katar Kızılayı’nın yardımına aitse “Depremin ikinci gününde Suriye’de yerinden edilmiş afetzedelere acil gıda yardımında bulunduk. Türk Kızılayı ile iş birliği içinde çok sayıda barınma kampına gıda kolisi dağıtmaya başladık.”söz konusu.

Salah, Suriye’nin kuzeyindeki sahada acil müdahale çalışmaları kapsamında ilk olarak Katar Kalkınma Fonu ile iş birliği içinde kampların kurulması ve bu konuya özel bir bütçe ayrılması için çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Suriye’de şimdiden 500 çadır kurduklarını belirten Salah, depremden etkilenen ailelerin barınması için bu ülkede 300 konutun yapılmasına ilk etapta onay verildiğini kaydetti.

Suriye’deki insani durumun “farklı ve trajik” olduğuna işaret eden Salah, felaket bölgesine Birleşmiş Milletler veya diğer kuruluşlardan beklendiği gibi herhangi bir yardım gelmediğini söyledi.

haber-demirci.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu