Ekonomi

Kazanç çağrısı: Concentrix gelir artışıyla güçlü bir 2. çeyrek raporladı

Concentrix Corporation (CNXC), 2024 mali yılının ikinci çeyreği için güçlü mali sonuçlar açıkladı ve gelirini %47 artırarak 2,4 milyar dolara yükseltti. Şirket ayrıca GAAP dışı faaliyet gelirinde %46’lık bir artışla 321 milyon dolara ulaştığını bildirdi. Düzeltilmiş FAVÖK de aynı şekilde %47 artışla 380 milyon dolara ulaştı. Şirketin otomasyon ve Üretken Yapay Zekaya odaklanması ve Webhelp’in entegrasyonu, erken başarı işaretleri gösteriyor ve bu da tüm yıl için gelir artışı beklentisinin yükselmesine yol açıyor.

Önemli Çıkarımlar

 • Concentrix’in 2. çeyrek geliri bir önceki yıla göre %47 artarak 2,4 milyar dolara yükseldi.
 • GAAP dışı faaliyet geliri ve düzeltilmiş FAVÖK sırasıyla %46 ve %47 oranında arttı.
 • Şirket 200 milyon dolar düzeltilmiş serbest nakit akışı yarattı ve hissedarlarına 60 milyon dolar iade etti.
 • Perakende, seyahat, e-ticaret ve finans sektörlerinde beklenen güçlü performans ile tüm yıl gelir beklentisi yükseltildi.
 • Concentrix teknolojiye yatırım yapıyor ve çok yıllı büyük programlarla ilgili ek harcamalar bekliyor.

Şirket Görünümü

 • Concentrix tüm yıl için gelir beklentisini 9,58 milyar dolardan 9,675 milyar dolara yükseltti.
 • Şirket, yıl için GAAP dışı faaliyet gelirinin 1,35 milyar ila 1,40 milyar dolar arasında olmasını bekliyor.
 • GAAP dışı EPS’nin tüm yıl için hisse başına 11,40 ila 12,07 dolar aralığında olması bekleniyor.
 • Net kaldıracın Webhelp birleşmesinden sonraki iki yıl içinde düzeltilmiş FAVÖK’ün yaklaşık iki katına düşürülmesi planlanıyor.

Ayı Açısından Önemli Noktalar

 • Şirket, teknoloji ve pazar payı genişletme yatırımları nedeniyle yakın vadede 20 milyon ila 25 milyon dolar arasında ek harcama yapacaktır.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Perakende, seyahat ve e-ticaret müşterilerinden elde edilen gelir %10 artarken, bankacılık, finansal hizmetler ve sigorta müşterilerinde %6’lık bir artış görüldü.
 • Concentrix rakiplerinden pazar payı kazanıyor ve müşterilerin Concentrix ve Webhelp arasında geçişinde beklentilerin önünde gidiyor.
 • Teknolojiye ve yeni iş geçişlerine yapılan yatırımların uzun vadede değer yaratması ve 2025 yılında serbest nakit akışının artması bekleniyor.

Kaçırılanlar

 • Şirket iyi bir performans sergilerken, 2025 yılı için belirli bir gelir öngörüsünde bulunmadı.

Soru ve Cevaplarda öne çıkan noktalar

 • Chris Caldwell, hem daha küçük oyunculardan hem de daha büyük rakiplerden elde edilen pazar payı kazanımlarını ele aldı.
 • Şirket, kapsamlı hizmet portföyü sayesinde daha büyük küresel teknoloji şirketlerine ve daha küçük yapay zeka odaklı firmalara karşı iyi konumlanmış durumda.
 • Webhelp satın alımından elde edilen gelir sinerjilerinin anlamlı olması bekleniyor, ancak 2025 için belirli bir rakam verilmedi.

Concentrix’in ikinci çeyrek finansal sonuçları, önemli gelir artışı ve geleceğe yönelik olumlu bir bakış açısıyla güçlü bir performans sergiliyor. Şirketin teknolojiye yaptığı stratejik yatırımların bazı kısa vadeli maliyetlere yol açması beklenmekle birlikte, uzun vadeli değeri ve pazar konumunu geliştirmeye hazırdır. Webhelp’in başarılı entegrasyonu ve otomasyon ve yapay zekadan yararlanmaya odaklanmasıyla Concentrix, rekabetçi teknoloji hizmetleri ortamında yükselişini sürdürmeye hazırlanıyor.

InvestingPro İçgörüleri

Concentrix Corporation’ın (CNXC) son dönemdeki finansal başarıları, InvestingPro’nun son verilerinde de görüldüğü üzere sağlam temellerle destekleniyor. Piyasa değeri 4,24 milyar dolar ve Fiyat/Kazanç (F/K) oranı 15,07 olan şirket, sağlam bir finansal profil sunuyor. Özellikle, 2024 yılının 1. çeyreği itibariyle son on iki ay için düzeltilmiş F/K oranı 10,9 gibi cazip bir seviyede bulunuyor ve sektör ortalamasına kıyasla potansiyel bir değer düşüklüğüne işaret ediyor.

InvestingPro İpuçları, CNXC’nin üç yıl üst üste sürekli olarak temettü artırdığını, bunun da şirketin güçlü nakit akışının ve hissedarlara değer iade etme taahhüdünün bir göstergesi olduğunu vurguluyor. Bu durum, son temettü çıkış tarihi itibariyle %2,09 olan ve sektörde rekabetçi olan temettü verimiyle de desteklenmektedir.

Bir başka cesaret verici işaret de cari yılda beklenen satış büyümesidir. 1Ç 2024 itibarıyla son on iki aydaki gelir artışı %22,67 gibi yüksek bir oranda kaydedilmiştir. Bu, şirketin yükseltilmiş tüm yıl gelir beklentisiyle uyumludur ve Concentrix’in Webhelp’in entegrasyonu ve otomasyon ve yapay zekaya yapılan yatırımlar da dahil olmak üzere stratejik girişimlerinin somut finansal ilerlemeye dönüştüğünü göstermektedir.

Daha derin bir analiz ve ek içgörüler arayan yatırımcılar için https://www.investing.com/pro/CNXC adresinde 7 InvestingPro İpucu daha mevcut. Yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliğinde ek %10 indirim almak için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanın ve bu içgörülerin yatırım stratejinizi nasıl şekillendirebileceğini keşfedin.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberbanaz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu