Teknoloji

Kremlin: Pasifik Filosunun ani kontrolünün NATO’nun genişlemesiyle ilgisi yok

Peskov’a günlük basın toplantısında bugün Pasifik Filosunda başlatılan acil kontrolün NATO’nun genişlemesi ve Japonya’nın olası İttifak üyeliğiyle ilgili olup olmadığı soruldu.

Kremlin sözcüsü, “Hayır, bununla ilgili değil. Bu, ordunun hazırlanması, silahlı kuvvetlerimizin geliştirilmesi ve savaşa hazırlık durumunun kontrolü ile ilgili rutin bir uygulamadır” yanıtını verdi.

“Rusya’nın varlıklarının dondurulması yasa dışıdır”

Alman Die Welt gazetesinde Avrupa Komisyonu’nun Ukrayna ihtilafından sonra Rusya’nın dondurulan varlıklarının iade edilmesi gerektiği sonucuna vardığı haberi de gündeme geldi.

Batı’nın Rusya’nın mal varlıklarının dondurulmasını meşrulaştırmaya yönelik tüm girişimlerinin başarısızlığa mahkum olduğunu söyleyen Peskov, “Dondurulan mal varlıkları üzerindeki ablukanın kaldırılmasını talep ediyoruz, bunun hukuka aykırı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

‘Sızan belgenin tutuklanması ABD istihbarat servislerinin konusudur’

Basın toplantısında öne çıkan bir diğer konu ise ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) birçok güncel konuya ilişkin gizli askeri belgelerinin sızdırılması olayında ilk şüpheli olarak Massachusetts’te 21 yaşındaki Jack Teixeira’nın tutuklanması oldu. Özellikle Ukrayna’daki kriz.

Rusya’nın Teixeira ile ilgili herhangi bir şikayeti olup olmadığı sorusuna Peskov, bunun ABD istihbarat servislerini ilgilendiren bir iddia olduğunun altını çizdi. Kremlin Sözcüsü, Rus istihbarat servislerinin sızan bilgileri incelemeye devam ettiğini ve şüphelerine rağmen bilgilerin dikkatle incelendiğini belirtti.

yildirimhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu