Haber

Küresel Isınma Okyanus Termal Enerji Dönüşüm Kaynaklarını Artıracak

PEKİN, 9 Aralık (Xinhua) — Çinli bir araştırma grubu, küresel okyanus termal güç dönüşümünün (OTEC) potansiyel gücünün, bir yüksek karbon emisyonu senaryosunda bu yüzyılın sonuna kadar yüzde 46 oranında artabileceğini ortaya çıkardı.

Okyanus Üniversitesi’nden fiziksel oşinograf Jing Zhao, “Bu, gelecekteki iklim değişikliği koşulları altında küresel OTEC kaynaklarının durumunun nicel bir değerlendirmesini sağlayan ve gelecekte OTEC kaynaklarının geliştirilmesi ve kullanılması için önemli bilimsel rehberlik sağlayan ilk çalışmadır” dedi. Çin’in.

Jing Zhao, OTEC’in elektrik üretmek için deniz yüzeyi ile derin okyanus ortası arasındaki büyük sıcaklık farklarından yararlanarak geleceğimizi beslemek için yenilenebilir bir çözüm sunduğunu söyledi.

Yakın zamanda Nature Communications’da yayınlanan bu çalışmada bilim insanları, küresel OTEC kaynaklarının değişimini yüksek karbon emisyonu senaryosuyla değerlendirdiler ve bunun altında yatan dinamikleri benzeri görülmemiş, uzun vadeli yüksek çözünürlüklü bir iklim simülasyonuna dayanarak analiz ettiler.

“Bulgular, artan sera gazı emisyonlarına bağlı olarak deniz yüzeyindeki ısınmanın küresel OTEC kaynaklarında bir artışa neden olduğunu gösteriyor. Ancak bu etki, yüzeyden derin okyanusa yüzeyden derin okyanusa taşınan aşırı antropojenik ısının neden olduğu derin okyanus ısınmasıyla kısmen dengeleniyor. okyanus girdapları,” dedi Jing. .

Jing Zhao, çalışmanın okyanus katmanlaşmasında ve OTEC kaynaklarında gelecekteki değişiklikleri düzenlemede okyanus girdaplarının değerli rolünü gösterdiğini ve gelecekteki okyanus ve iklim değişikliklerinin daha yeterli tahmini için yüksek çözünürlüklü iklim modelleri geliştirme ihtiyacını vurguladığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu