Haber

Lübnan-İsrail sınırındaki çatışmalar nedeniyle 30.000’den fazla kişi yerinden edildi

KONUM: Beyrut, Lübnan

1. Sınır kasabası Bint Jubeil’den çeşitli görüntüler

2. Bint Jubeil’den yerinden edilmiş vatandaşların Tire şehrindeki devlet okulundaki çeşitli görüntüleri

İsrail-Hamas çatışması devam ederken Lübnan-İsrail sınırı, Lübnan merkezli Şii Hizbullah ile İsrail güçleri arasında 20 günü aşkın süredir silahlı çatışmalara sahne oluyor.

Belediyeler ve güvenlik kurumlarının yaptığı istatistiklere göre, sınır geriliminin başlamasından bu yana 30 binden fazla kişi Lübnan-İsrail sınırına yakın köy ve kasabalarda yerinden edildi.

Nabatiye’deki Lübnan Kızılhaç Afet Yönetim Komitesi Lideri Talal Al-Halabi, Xinhua’ya yaklaşık 1.500 ailenin Nabatiye ve Sur’a, 800 ailenin Hasbaya bölgesine ve 700 ailenin güneydoğu Lübnan’daki diğer köylere göç ettiğini söyledi.

Bu ailelerin çoğunun okul, misafirhane gibi geçici barınma yerlerine taşınarak dernek ve kişilerden yardım malzemesi almayı başardığını kaydeden Al-Halabi, yerinden edilenlerin yaklaşık yüzde 20’sinin akraba ve arkadaşlarının evlerine ya da kiraladıkları konutlara taşındığını belirtti. kendi imkanları.

“Burada Sur devlet okulundayız ve sınıfta uyuyoruz. Bebek bezi, süt, ilaç, gıda gibi ihtiyaçlarımızın çoğunu sivil savunma kurumu karşılıyor.”

Lübnan İç Güvenlik Güçleri kaynaklarının cumartesi günü verdiği bilgiye göre, “Aksa Tufanı” operasyonunun başladığı 7 Ekim’den bu yana Lübnan-İsrail sınırında çıkan çatışmalarda 47’si Hizbullah üyesi olmak üzere 58 kişi hayatını kaybetti.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Beyrut’tan bildiriyor.(XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu