Teknoloji

Microsoft Kabul Ediyor: Game Pass, Oyun Satışlarına Zarar Veriyor

Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer’ın 2018 yılında yaptığı açıklamanın ardından Microsoft bir gerçeği kabul etmişti. Son dönemde büyük bir sıçrama gördüğümüz oyun fiyatlarından sonra bize daha da pahalıya mal oldu ama geliştiriciler ve yayıncılar açısından baktığımızda. Oyun Geçişioyun satışlarını olumsuz etkiler.

Artık PC ve Xbox konsol kullanıcılarının vazgeçilmezi olan Game Pass, ilk olarak Mayıs 2017’de Xbox Live Gold abonelerine açıldı. Haziran ayı başında ise tüm Xbox One kullanıcılarına açıldı. Haziran 2019’da PC platformuna getirilen hizmet, Xbox Serisi konsollarda da sunuluyor.

Bildiğiniz gibi Game Pass kütüphanesine iki aylık fazda yeni oyunlar eklenirken, aynı anda seçili oyunlar çıkıyor. 2018’deki X018 gösterisinden önce levelup.com Youtube kanalında yayınlanan bir videoda, Xbox işvereni Phil Spencer tarafından ücretli abonelik hizmetine eklenen oyunların satışlarında sıçramalar olduğu söylendi. Tabii bu telaffuz başlarda bazı soru işaretleri oluşturdu.

Game Pass, Oyun Satışlarını Düşürdü

Bu arada Game Pass gibi ücretli abonelik hizmetlerinin oyun satışlarını olumsuz etkilediğini düşünenlerin sayısı artmadı. Yakın zamanda Microsoft tarafından CMA kuruluşuna iki yüz yetmiş yedi sayfalık yeni bir rapor sunuldu. Bu raporda yer alan ve Oyun Endüstrisi tarafından not edilen bir unsurda (sayfa elli sekiz, sayfa 5.61), dahili bir analiz sonucunda, temel oyunların satışlarının takip eden on iki ayda bir miktar düştüğü gözlemlendi. oyunların Game Pass hizmetine eklenmesi. Fıkranın ilgili kısmı kapatıldığı için bu düşüşün yüzdesi anlaşılamamaktadır.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yılın başında Activision Blizzard’ın Amerikan firması tarafından satın alınması ortalığı karıştırmıştı. Kısa bir süre sonra, dünyanın dört bir yanındaki tekelci tersine dönen düzenleyiciler yoğun bir inceleme altına alındı. Satın almaya onay veren ülkeler olsa da başta Sony olmak üzere Microsoft’un Call of Duty başta olmak üzere tanınmış markalarını Xbox konsollarına verme telaşı ile rekabetin baltalanmasına neden olan Microsoft’a da ağır itirazlar geliyor.

Son olarak geçtiğimiz günlerde satın alma CMA tuzağına takılırken, Microsoft tarafında FTC ve oyuncular tarafından açılan iki değerli dava olduğunu da unutmayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu