Haber

Milli Eğitim Müdürü, 13 yaşındaki Emsal ile 35 yaşındaki annesini okula geri getirdi.

BİTLİS İl Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, merkeze bağlı Tahtalı köyünde 8. sınıfta okulu bırakan Emsal Genç ile kızı gibi okula gidemeyen annesi Fadime Genç’i (35) ikna ederek geri getirdi. okula. Fadime Genç’in kaydı açık lisede, kızı ise 8. sınıfa kaydoldu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında, Bitlis merkez ve köylerinde okula gidemeyen veya kayıt yaptırmayan öğrencilerin tespit edilerek okula kazandırılması amacıyla Eylül ayında ‘ikna ekipleri’ oluşturuldu. Ekiplerin yürüttüğü çalışmalarda 521 kız ve 520 erkek olmak üzere toplam 1041 öğrenciye ulaşılmış ve bu çocuklar aileleri ile görüştükten sonra ikna yoluyla okula geri getirilmiştir. İl Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz da bu çalışmalar kapsamında il merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Tahtalı köyünü ziyaret etti. Okulu 8. sınıfta bırakan Emsal Genç’in ailesiyle görüşen Korkmaz, 4 çocuğu olan annesi Fadime Genç’in de kızı gibi yıllar önce okulu bıraktığını öğrendi.

Emsal’in okula dönmesine önce Emin Korkmaz yardım etti. Daha sonra annesi Genç’e eğitimine kaldığı yerden devam edebileceğini ve yardımcı olacaklarını söyledi. Bunun üzerine anne Genç açık liseye, kızı Emsal’in ise köydeki okula kaydı yapıldı. Anne-kız yeniden eğitime başlamanın mutluluğunu yaşadı.

Milli Eğitim Müdürü Korkmaz, 4 ayda 1041 öğrenciyi okula geri getirdiklerini belirterek, “Çok verimli bir gündü. Çeşitli nedenlerle okuldan ayrılmak zorunda kalan Emsal kızımızı tekrar okula getirdik. Annesini okula kaydettik. Açık lisede.O bunu memnuniyetle kabul etti.Kızımızın hedefleri ne kadar büyük, Spor Liseye devam etmek istediğini de bize söyledi. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalar sonucunda ilköğretimde 932, ortaöğretimde 109 öğrenciyi okula kazandırdık. Sadece Aralık ayında okula getirdiğimiz öğrenci sayısı 308 oldu. Bu öğrencilerden biri de emsal kızımız” dedi.

tepebasi-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu