Ekonomi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nden kadınlara ekonomik fırsatlar projesi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin hazırladığı “Kırsal Bölgede Kadınlara Ekonomik Fırsatlar Yaratmak” projesi tanıtıldı.

Vali Cahit Çelik, Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende, girişimcilik destekleri ve kırsal kalkınma hibelerinin kadınlara yönelik projelerde kullanıldığını söyledi.

Proje kapsamında kırsalda yaşayan kadınların ekonomik açıdan güçlendirilmesi ve iklim değişikliğine uyumları konusunda çalışmalar yapılacağını belirten Çelik, “Son dönemde açıklanan TÜİK verileri ışığında Niğde’nin nüfusu 377 bini kadın, 188 bini kadın. 84 bin kadının da kırsal kesimde yaşadığını görüyoruz.” “Niğde nüfusunun yüzde 50’si kadın. Bu proje hayata geçirilirse kırsalda yaşayan kadınlara istihdam sağlanacak.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu da iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında yenilenebilir ve alternatif enerji kaynaklarına yönelmek, bunların üretimi için gerekli teknolojileri geliştirmek ve benzer konuları hayata geçirmek için çalıştıklarını belirtti.

Projenin koordinatörü Doç. Dr. Ece Ümmü Deveci, hava koşulları ve koşulların değişmesi nedeniyle uyum sürecini başlatmak zorunda kaldıklarına dikkat çekti.

Yarı kurak bölgeler olan Niğde ve İç Anadolu’nun kırsal kesimlerinde tarım ve toplum direncinde yaşayan insanların karşılaştığı iklim hassasiyetini ele alarak uyum kapasitelerini artırmak istediklerini anlatan Deveci, “Kapsamlı bir eğitim ve içerik oluşturduk. kadınları, çocukları, toplum liderlerini ve ebeveynleri hedef alarak, “Amacımız kırsal kesimde yaşayan kadınları etkin bir şekilde güçlendirmek, aynı zamanda iklim değişikliğiyle mücadelede aktif ve bilinçli bir rol oynamalarını sağlamaktır. Proje kapsamında birçok alanda eğitimler vererek kadınların ekonomik bağımsızlığını sağlamayı hedefliyoruz.” ifadesini kullandı.

Konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını yanıtlayan Deveci, şunları söyledi: Prof. Dr. Uslu tarafından plaket takdim edildi.

Programa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü ve IPA Çevre Programı Otorite Lideri Hüseyin Bayraktar ve öğrenciler katıldı.

habertefenni.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu