Ekonomi

Peru’da kardeşinin tutuklanmasının ardından devlet başkanı soruşturuluyor

Peru’da yetkililer, kardeşi Nicanor Boluarte ve avukatının Cuma günü tutuklanmasının ardından Devlet Başkanı Dina Boluarte hakkında soruşturma başlattı. Devlet Başkanı, nüfuz ticareti yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan kardeşini soruşturan özel polis gücünün lağvedilmesi nedeniyle incelemeye alındı. Başsavcılık, polis biriminin lağvedilmesinde Başkan Boluarte ve İçişleri Bakanı Walter Ortiz’in yetkilerini kötüye kullanıp kullanmadıklarını inceliyor.

Başsavcı Juan Carlos Villena, lağvedilmesini uygunsuz bularak polis biriminin derhal eski haline getirilmesi çağrısında bulundu. Aynı gün, üst düzey atamaları etkilemeyi amaçlayan bir suç örgütüne liderlik etmekle suçlanan Nicanor Boluarte’nin Lima’daki evi de dahil olmak üzere 20’den fazla mülkte arama yapıldı.

Başkanın hukuk danışmanı Mateo Castaneda da, pahalı saatler ve mücevherler de dahil olmak üzere Başkan Boluarte’nin yasadışı zenginleştiği iddia edilen ayrı bir davayla bağlantılı olarak savcılar ve polis tarafından evi basılan yasal fırtınaya yakalandı. Başkan bu suçlamaları reddetti.

Ön gözaltında 10 gün tutulacak olan Nicanor Boluarte basına yaptığı açıklamada masum olduğunu ilan etti. Bu arada bir hükümet sözcüsü polis biriminin idari gerekçelerle dağıtıldığını savundu ve yönetimin yargı özerkliğine saygı duyduğunu teyit etti.

Bu soruşturma, dünyanın önde gelen bakır ihracatçısı ve eski bir yatırım merkezi olan Peru’da, devam eden yolsuzluk soruşturmaları ve siyasi görevden almalar nedeniyle son yıllarda altı devlet başkanının görev yaptığı siyasi çalkantılara bir yenisini daha ekledi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberacigol.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu