Ekonomi

Piyasalar Fed hamlesini beklerken ABD enflasyon raporu bekleniyor

Asya piyasaları, bir önceki ay %3,3 olarak açıklanan yıllık enflasyon oranının hafif bir düşüşle %3,1 olarak gerçekleşmesi beklenen ABD Haziran ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) raporunun açıklanmasına hazırlanıyor. Bu veri, Federal Rezerv’in Eylül ayında faiz indirimine gidip gitmeme kararını etkileyebileceği için çok önemli. CME FedWatch aracına göre, şu anda Fed fonları vadeli işlemleri, merkez bankasının bir sonraki toplantısında faiz indirimi olasılığının %70 olduğunu gösteriyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü Kongre’de verdiği ifadenin ikinci gününde yaptığı son açıklamada, merkez bankasının faiz kararlarını gerekliliklere göre alacağını belirterek, Eylül ayında yapılacak olası bir faiz indiriminin 5 Kasım’da yapılacak ABD başkanlık seçimleri öncesinde siyasi motivasyonla yapılacağı düşüncesini reddetti.

Wall Street’te, hem S&P 500 hem de Nasdaq Bileşik endeksleri %1’in üzerinde kazançlar elde ederek rekor seviyelerden kapanırken iyimser bir hava hakimdi. Nvidia (NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA)) hisseleri yıl içindeki etkileyici performansını sürdürerek %2,7 oranında yükseldi. “Magnificent 7” megacap teknoloji hisselerinin yedisi de kazanç elde etti. Yatırımcılar ayrıca JPMorgan’ın Cuma günü açıklayacağı ikinci çeyrek kazanç sezonu için de hazırlanıyor.

Dolar Çarşamba günü hafif bir düşüş yaşarken, ABD Hazine getirileri yatırımcıların Powell’ın sözlerini sindirmesiyle düştü.

Küresel olarak, faiz oranı kararları ana temaydı. İngiltere Merkez Bankası Baş Ekonomisti Huw Pill, İngiltere ekonomisindeki kalıcı fiyat baskılarını gerekçe göstererek Ağustos ayında faiz indirimi beklentilerini azalttı. Yeni Zelanda Merkez Bankası nakit faiz oranını korudu ancak enflasyonun öngörüldüğü gibi yavaşlaması halinde para politikasını gevşetmeye istekli olduğunu belirtti.

Reuters anketine göre, TÜFE raporu beklentisiyle, Kore Merkez Bankası’nın Perşembe günü politika faizini 15 yılın en yüksek seviyesinde sabit tutması ve önümüzdeki çeyrek için olası bir indirim öngörmesi bekleniyor. Çin’de deflasyon ve zayıf talebe ilişkin endişeler, Haziran ayında tüketici fiyatlarının art arda beşinci ayda da artmasına rağmen beklentilerin altında kalmasıyla ortaya çıktı ve mavi çipli CSI300 endeksinde %0,3’lük bir düşüşe yol açtı.

Japonya’nın Nikkei endeksi ise %0,6 artışla rekor seviyeye yükselerek trendi tersine çevirdi ve 2024 yılına kadar olumlu performansını sürdürdü. Kore ve Malezya merkez bankalarının toplantıları da dahil olmak üzere Perşembe günü yapılacak önemli etkinlikler piyasalara daha fazla yön verecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

arpacayhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu