Ekonomi

Satış tahminleri düştükçe Nissan hisseleri düştü

Cuma günü Tokyo’da yapılan ticarette Nissan Motor Co. hisselerinde önemli bir değer kaybı yaşandı ve hisseler %11’in üzerinde değer kaybı yaşadı. Bu, otomobil üreticisi için Eylül 2001’den bu yana görülen en keskin bir günlük düşüş oldu ve piyasa değerinde yaklaşık 1,8 milyar dolarlık bir kayıpla sonuçlandı. Düşüş, şirketin Perşembe günü cari mali yıl için otomobil satışlarında düşüş beklediğini ve tahmini 3,7 milyondan 3,55 milyon araca düşürdüğünü açıklamasının ardından geldi.

Aşağı yönlü revizyon kısmen Nissan’ın yoğun rekabet ve lojistik zorluklarla karşı karşıya olduğu Çin’deki performansına bağlanıyor. Nissan’ın Mali İşler Direktörü Stephen Ma, bir basın toplantısında Çin’deki durumun şirketin tüm yıl tahmini üzerindeki etkisini kabul etti. Bu sorunlara rağmen Nissan, düşük satış hacmini telafi edecek daha karlı bir ürün karışımı bekleyerek yıllık kar görünümünü korudu.

Nissan, Çin’deki perakende satış hacminde dokuz ayda yaşanan %26’lık düşüşe yanıt olarak stratejisini yeniden düzenledi. Şirket artık Çin pazarında elektrikli araçlara geçişin daha yavaş olduğu bölgelere odaklanıyor. Odaktaki bu değişim, bir önceki yılın son çeyreğinde 247.000 araç satışıyla adet satışlarında %19’luk bir artışa katkıda bulundu.

Ma, şirketin Çin pazarına olan bağlılığını şu sözlerle dile getirdi: “Çin’de kalmayı hedefliyoruz ve Çin’de büyük bir oyuncu ve önemli bir oyuncu olmayı hedefliyoruz.”

InvestingPro İçgörüleri

Nissan Motor Co’nun Tokyo ticaretinde hisse fiyatlarında önemli bir düşüşle yaşanan son çalkantılı dönemde InvestingPro verileri ve ipuçları, şirketin mali sağlığı ve piyasa konumu hakkında daha geniş bir perspektif sunuyor. Otomobil satışlarında beklenen düşüşe rağmen Nissan’ın kâr katsayısı düşük görünüyor. 2024 2. Çeyreği itibarıyla son on iki aylık F/K Oranı (Düzeltilmiş) 4,89 olup, faydalarına kıyasla potansiyel olarak düşük değerli bir hisse senedine işaret etmektedir.

InvestingPro Tips’e göre analistler bu yıl satışlarda artış bekliyorlar ve bu da son krizden sonra olası bir toparlanmaya işaret edebilir. Ayrıca Nissan geçen hafta önemli bir geri dönüş yaptı. 2Ç 2024 itibarıyla 1 Haftalık Fiyat Toplam Getirisi %8,31 olup, bu da hisse fiyatında ilk düşüşün ardından hızlı bir toparlanmaya işaret ediyor. Bu esneklik, şirketin stratejik ayarlamalarının ve pazarın KONUT geçişlerinin daha yavaş olduğu alanlara odaklandığının kanıtı olabilir.

Şirketin finansal istikrarı, likit varlıklarının kısa vadeli yükümlülüklerini aşmasıyla da destekleniyor; Bu, piyasa dalgalanmalarına karşı bir tampon oluşturabilir ve operasyonel sürekliliği sağlayabilir. 2024’ün ikinci çeyreği itibarıyla %16,78’lik on iki aylık Brüt Kâr Marjı ile Nissan, InvestingPro Tips’in vurguladığı zayıf brüt kâr marjlarına rağmen kârlılığını korumayı başarıyor.

InvestingPro, Nissan’ın finansal bilgileri ve piyasa stratejileri hakkında daha derinlemesine bilgi edinmek isteyen yatırımcılar için özel bir teklif aracılığıyla ek ipuçları sunuyor. SFY24Kupon kodunu kullanarak 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirim, SFY241 Kupon kodunu kullanarak 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinizde %10 ek indirim alabilirsiniz. InvestingPro’da listelenen 6 ek ipucuyla aboneler, Nissan’ın önemli bir oyuncu olduğu Otomobil segmentinde daha bilinçli yatırım kararları alabiliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

camlihemsinajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu