Haber

Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü’nden ‘Sahte Doktor’ Açıklaması: ‘Hiçbir Tıbbi Girişimde Bulunmadı’

Tekirdağ Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’nden, Çerkezköy Devlet Hastanesi’ndeki ‘sahte doktor’ olayıyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Tutuklanan Ayşem Özkiraz’ın görevli gibi çalışmadığı, hasta muayene etmediği ve hekimin görevi olan hiçbir tıbbi girişimde bulunmadığı açıklandı.

“Hasta muayene etmemiş, reçete yazmamış, hekimin görevi olan hiçbir tıbbi girişimde bulunmamıştır.”

Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde kendisini ‘pratisyen hekim’ olarak tanıtan ve başka hekimlerin şüphelenip, şikayette bulunmasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Ayşem Özkiraz ile ilgili Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada Özkiraz’ın, Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde görevli gibi çalışmadığı belirtilerek, ‘Hasta muayene etmemiş, reçete yazmamış, doktorun misyonu olan hiçbir tıbbi teşebbüste bulunmamıştır. Kendisine, kurumun bir çalışanı olduğu varsayılarak muamele edilmemiştir. Ancak düzmece tabip Ayşem Özkiraz, hastanenin idealist ve genç bir uzman hekimini, kendisiyle meslektaş olduğuna; ona gösterdiği, uydurma oldukları ise daha sonra anlaşılan evraklarla inandırmış; fakülte birinciliği, Tıpta Uzmanlık İmtihanı puanı üzere kelamda başarılarıyla etkilemeyi başarabilmiştir. Uzmanlık için Çocuk Cerrahisi kısmını tercih etmeyi düşündüğünü söyleyen Ayşem Özkiraz, Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne bu şekilde gidip gelmeye başlamış, görüştüğü hekim tarafından kendisine, mesleki bir iyi niyetle yardımcı olunması amacıyla, hastanede hekimliğin nasıl yapıldığını gözlemleme imkanı verilmiştir’ denildi.

“Hastaneye ilk gelişinde, ona eşlik edip, kendisini takdim eden resmi görevlinin güvenini de suistimal etmiştir.”

Evinde yapılan aramada; tabiplere mahsus kıyafetler, düzmece fakülte kimlik kartları ve çeşitli tıp kitapları bulundu.

Polisin Ayşem Özkiraz’ın evinde yaptığı aramada; doktorlara özgü kıyafetler, sahte fakülte kimlik kartları ve çeşitli tıp kitapları bulduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: ‘Ayşem Özkiraz’ın uzakta yaşadığı ailesine ve çevresine, nihayet doktor olduğunu söylediği öğrenildi. Hastaneye ilk gelişinde, ona eşlik edip, kendisini takdim eden resmi görevlinin güvenini de suistimal ettiği açık görülüyor. Kendisini doktor olarak tanıtan genç kadının, uzun zamandır zihninde kurguladığı ve hayatını buna göre planladığı anlaşılan ‘doktor rolü’, hastanede kendisine herhangi bir görev verilmesi ve uygulamalarının değerlendirilmesi söz konusu olmadığı için bir süre devam etmiştir’

“Yapılan araştırmalarda şahsın doktor olmadığı, kendisini tanıtırken söylediklerinin yalan olduğu ortaya çıkmıştır.”

Ayrıca Özkiraz hakkında, tabiplerin vakitle kimi teorik bilgilerden mahrum olduğunu fark etmesi üzerine tıp fakültesi mezunu olduğundan kuşku duyulduğu belirtilerek, ‘Yapılan araştırmalarda şahsın doktor olmadığı, kendisini tanıtırken söylediklerinin yalan olduğu ortaya çıkmıştır. Konu Çerkezköy Devlet Hastanesi Başhekimliği’ne ve Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’müze bildirilip, Cumhuriyet Savcılığı’na kabahat duyurusunda bulunulmuştur. Ayşem Özkiraz, yanında, kendisini kurumda çalışan tabip arkadaşımızla tanıştıran ve ilçede resmi vazifesi olan bireyle birlikte, Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne temmuz ayında gelmiştir. 17 Kasım’da yapılan kabahat duyurusu ve dün gerçekleşen tutuklama, olayda müddetin yayınlanan haberlerde yer aldığı üzere olmadığını göstermektedir. Bir yıl denen müddet yaklaşık 4 aydır. Asıl yanlış bilgiyse bu kişinin doktorluk yaptığıdır. Zanlı, bu 4 aylık mühlet içinde hiçbir surette hastanenin çalışanı olmamış, kendisine hekimlik süreçlerini hastane ortamında izleyebilme imkanı verilmiştir. Öteki pek çok mesleğin tersine, bir ‘sahte doktor’ vakasının daha fazla ilgi konusu olması; tıbbın uzun yıllar alan eğitimi ve mesleğin gerektirdiği büyük bilgidir. Olayı enteresan kılan bu tezattır. Çerkezköy Devlet Hastanesi’ndeki olayda, hayali hekimlik olan şahıs doktor rolünü, doktorluk yapmadan, seyirci olarak oynamıştır.’ denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu