Ekonomi

Türkiye’de hanehalkının yıllık enflasyon beklentileri değişmedi

Türkiye Hanehalkı Enflasyon Beklenti Anketi’nde (TEBA) hanehalkı yıllık enflasyon beklentileri, Haziran ayında bir önceki aya göre değişmeyerek %113 olarak kaldı.

Koç Üniversitesi ve KONDA iş birliğiyle hazırlanan TEBA Haziran ayı sonuçları açıklandı.

Ankete göre hanehalkı yıl sonu enflasyon beklentileri, Haziran ayında bir önceki aya göre 1 puan yükselerek %93’e çıktı.

Açıklamada şöyle devam edildi:

“TEBA yıllık ve yıl sonu enflasyon beklentileri Haziran ayında bir önceki aya göre sabit kalmıştır. Geçtiğimiz ay içerisinde manşet enflasyon rakamında zirveye ulaşılırken ekonomik güven göstergelerinde bozulma gözlenmiştir. Bu gelişmelerin TEBA değerlerinde önceki ay gözlemlenen düşüş eğilimini duraksattığı düşünülebilir.

Bu ay ilk defa paylaştığımız, TEBA 12-ay ileriye yönelik enflasyon beklentileri yıl sonu beklentisine göre bir miktar daha yüksektir.

TEBA değerlerinin ima ettiği trendin seyrine bakıldığında, enflasyon beklentileri Haziran 2024-Aralık 2024 döneminde 21 puanlık bir düşüş yansıtırken 2025 ilk yarısında bu trendin yönünü tekrar yukarı yönlü çevirmesi beklenmektedir.

Enflasyon beklentileri ortalama değeri yıllık enflasyon değeri için (1.sütun) medyan değerinden daha yüksektir. Bu durum dağılımın sağa çarpık olduğunu göstermektedir. Yani yıllık enflasyon beklentileri %113’den düşük olanların sayısı, yüksek olanlardan daha fazladır. Buna karşılık yıl sonu ve 12 ay sonrası enflasyon tahmini için ortalama ve medyan değerler birbirine yakın olup simetrik bir dağılıma işaret etmektedir.

Anket sorularına verilen cevabın katılımcılar arasında ne kadar farklı olduğunu ölçen çeyrekler arası açıklık (IQR) değeri (3. satır), ankete verilen cevaplar küçükten büyüğe sıralandıktan sonra dağılımın yüzde 25. ve 75. sıralarına karşılık gelen kişilerin beklenti farkının kaç puan olduğunu göstermektedir. Bu değer, yıl sonu enflasyonu için önceki aya göre 10 puan daha düşerek 65’e gerilemiştir.

Bu değişkenliğin son iki ayda düşüyor olması yıl sonu enflasyon tahmini konusunda görüş birliğinin arttığına işaret etmektedir.

Ankette sorulan bir diğer soru ‘Buzdolabı, elektronik eşya gibi dayanıklı tüketim mallarını almak için şu an uygun bir zaman mıdır (yoksa bekleyip altı ay sonra satın almayı mı tercih edersiniz)?’ sorusudur. Bu soruya katılımcılarının %88’i evet yanıtını vermiştir. Soruya evet cevabı verenlerin ortalama yıl sonu enflasyon beklentisi %92 olarak ölçülürken beklemeyi tercih edenlerin enflasyon beklentisi ise bundan yaklaşık 10 puan daha düşüktür.”

Foreks Haber Merkezi

kargi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu