Haber

Üretici Bezbaş’tan Tarım Bakanı’na çağrı

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) –Tarım Bakanlığı’nı davet eden küçükbaş hayvan üreticisi Mustafa Bezbaş, bakanlığın çiftçiyi ve yetiştiriciyi korumak için acil önlemler alması gerektiğini belirterek, “Mazot ve gübre fiyatlarındaki artışlara son verilmeli, et ve et fiyatlarındaki artış kontrol altına alınmalı” dedi. Aksi takdirde Türk tarımı çöker ve Türkiye gıda kriziyle karşı karşıya kalır” uyarısında bulundu.

Bezbaş, bu gidişle üreticinin üretimi durduracağını ve Tarım Bakanlığı’na gerek kalmayacağını savundu.

Rusya ve Ukrayna’nın yüzbinlerce dönümlük ovalarının gübre ve mazot destekleriyle Türk çiftçisi nasıl rekabet edecek? Bezbaş, “Sürekli yağış alan meraların şartları uygun, bizim yetiştiricimiz Polonyalı yetiştiriciyle nasıl rekabet edecek. Üstelik et, süt, ekmek fiyatları artarken üreticinin talebi fazla. Normal mi? İthalatı bitirecek üreticiyi Avrupa’nın finanse ettiği et üreticileriyle, fakir Türk yetiştiricisiyle rekabet ettiriyorsunuz. İnsanlar bırakmamak için direniyor ama nereye kadar dayanacaklar” diye konuştu.

Saman fiyatlarının da arttığını hatırlatan Bezbaş, “Samanın tarladan kaldırılması bile 8-10 liraydı. ‘Saman taşıyan arkadaşların bu sıcakta biraz da olsa bu parayı hak etmemesine aldanmayın.’ Son olarak Türk üretici üretimi durduracak ve Tarım Bakanlığı’na gerek kalmayacak gibi görünüyor” dedi.

habercavdir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu