Haber

Urfalı aday Ahmet Tüysüz’ün seçim aracına saldırı iddiası

Fatma Keber

URFA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) listesinden Urfa milletvekili adayı olan DEVA Partisi Urfa Kurucu İl Başkanı Ahmet Tüysüz’ün, seçim çalışması yapan aracına koşturduğu iddia edildi. Olay, dün akşam saatlerinde Urfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Abide Kavşağı’nda meydana geldi.

İddiaya göre, CHP listesinden Urfa milletvekili adayı olan Ahmet Tüysüz’ün kırmızı ışıkta beklediği seçim aracına kimliği belirsiz kişi veya kişiler saldırdı.

Aracın lastiğinin hasar görmesi sonucu durum güvenlik gruplarına bildirildi. Ekipler, olay yerinde yaptıkları incelemelerin ardından aracı emniyete götürdü.

‘Sıkıntıya yer yok’

Olayı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyuran Tüysüz, polisin partililerin konutlarına giderek olayı araştırdığını belirterek, şunları söyledi:

“Güvenlik güçlerinin bu saatte teşkilatımızda bulunan arkadaşlarımızın evlerine giderek olayı aydınlatmak yerine onları soruşturduğunu ve bu bir saldırı ise faillerinin henüz bulunamayacağını anlıyoruz. Bu soruşturmadan bir şey beklemiyoruz. 15 Mayıs’ı sabırla bekleyeceğiz. Endişelenme!”

“Silahla ateş edildiğine dair bir bulgu yok”

Şanlıurfa Valiliği konuyla ilgili bu sabah bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, “Konu ile ilgili yapılan araştırmada, söz konusu seçim aracının sağ arka lastiğinin patlak olduğu ve jantının hasar gördüğü anlaşılmış; Daha sonra bilirkişi huzurunda lastik açılarak incelemelerde bulunuldu ancak kurşun olduğuna dair herhangi bir delil bulunamadı.

VALİLİK SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINDA SÜREÇ BAŞLATILACAĞINI AÇIKLADI

Olayın yaşandığı bölgede de incelemelerin yapıldığı belirtilen açıklamada, 250-300 metrelik alanda gerekli incelemelerin yapıldığı, boş kovan ve mermi çekirdeğinin tespit edilmediği, bir Lastiğe zarar verdiği düşünülen 8 cm uzunluğunda metal parça bulundu ve incelenmek üzere saklandı. Polis ekiplerimiz tarafından durum parti yetkililerine anlatılarak geçmiş olsun dileklerinde bulunuldu ve parti yetkilileri ifadeleri alınmak üzere polis merkezine davet edildi.

Valilik, olayla ilgili sosyal medyadaki “Deva Partisi aracına saldırı düzenlendi” gibi paylaşımları, olayın soruşturulması sonuçlanmadan önce yapılan art niyetli paylaşımlar olarak değerlendirdi.

Açıklamada, “Sosyal medya platformlarında asılsız tahrik edici eylemlerde bulunanlar hakkında ilgili makamlarca gerekli yasal işlem yapılacaktır” denildi.

‘ETKİLİ VE OBJEKTİF BİR SORUŞTURMA OLMADIĞINI GÖSTERİN’

Ahmet Tüysüz ise Valiliğin yaptığı bu açıklamayı ‘aceleyle ve örtbas amaçlı’ olarak yorumladı. Tüysüz, “Suç raporu gelmeden önce valiliğin alelacele yaptığı açıklama, buradaki isabetin mermi mi yoksa başka bir cisimden mi kaynaklandığı, etkin ve tarafsız bir soruşturma yürütülmediğini gösteriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu