Haber

2 binden fazla ölü var! Kasırganın vurduğu Libya’da son durum felaketi ortaya koyuyor

Libya ‘yi vuran Daniel Kasırgası ülke için bir felakete neden oldu. Libya’da 2 binden fazla kişinin ölümüne ve binlerce kişinin kaybolmasına neden olan kasırganın yarattığı yıkım, durumun ciddiyetini ortaya koyuyor. Öte yandan sel bölgesinde sokağa çıkmak yasaklandı ve ülke genelinde 3 gün yas ilan edildi.

SON 40 YILIN EN YÜKSEK YAĞIŞ MİKTARI

Yunanistan’da 15 kişinin ölümüne neden olan Daniel Kasırgası, hafta sonu Libya’da da etkili olmaya başladı. Fırtınanın yol açtığı şiddetli yağışlar, olağanüstü hal ilan edilen Derna, Bingazi, Sousse ve Al-Marj bölgelerinde su baskınlarına neden oldu. Libya Ulusal Birlik Hükümeti Sözcüsü Muhammed Hammude, ülkenin doğu bölgelerindeki yağış miktarının 40 yılı aşkın süredir kaydedilen en yüksek yağış miktarı olduğunu belirtti.

2 BİNDEN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 7 BİN KİŞİ KAYIP

Ülkenin batısında yer alan Misrata kenti de sele teslim oldu. Doğu Libya’daki “hükümetin Başbakanı” Usame Hammad, Derna kentindeki selde ölenlerin sayısının 2 bini aştığını söyledi. Hükümetin İçişleri Bakanı Zeribe, sel nedeniyle 7 bin kişinin kaybolduğunu belirtti.

LİBYA BAŞBAKANI ‘YARDIM’ İÇİN DAVET EDİLDİ

Libya Başbakanı Abdülhamid Muhammed el-Dibeybe, selden zarar gören bölgeler için uluslararası yardım çağrısında bulunurken, Türkiye’den Libya’ya 3 uçakla yardım malzemesi ve arama kurtarma personeli gönderilmesi kararlaştırıldı.

3 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Başbakan Dibeybe, ülkede yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenler için 3 günlük yas ilan edildiğini duyurdu. Sel bölgesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, okullar, işyerleri ve 4 büyük petrol limanı da kapatıldı. Kasırganın bugün Mısır’da etkili olması bekleniyor.

Felaketin yaşandığı bölgeden görüntüler:

ferizliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu