Haber

Amasra Maden Faciası Vakası… CHP’li Bankoğlu: “Saray’a yakın avukatlar ve aileler sürekli dışarı çıkarılma talebinde bulunuyor.

Haberler: GAYE ŞEYMA CAN – Kamera: SADIK KARAKULOĞLU

amasraTürkiye’de 43 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili davanın ilk duruşması ikinci gününde savunmaların alınmasıyla devam ederken, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu şunları söyledi: Saray Türkiye’ye ve hükümete yakın olduğunu bildiğimiz bazı avukatların her zaman maden şehitlerinin ailelerinin çıkarılması yönünde talepleri oluyor. Aileler de buna çok kızıyor. Milletvekili olarak Saray’ın avukatı beni salondan çıkarmamı söyledi. Saray’ın avukatlarından rahatsızız” dedi.

amasra Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) madeninde 14 Ekim 2022’de meydana gelen ve 43 çalışanın yaşamını yitirdiği grizu patlaması davasının ikinci duruşmasına bugün devam ediliyor. 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından adliye koridorunda görülen duruşma devam ederken, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, davanın gidişatı hakkında ANKA’ya konuştu. HaberlerAjansıyla görüştü.

Sanıkların savunmalarının devam ettiğini belirten Bankoğlu, şunları söyledi:

“SARAY’IN AVUKATLARINDAN RAHATSIZ OLUYORUZ: İçeride daha gergin bir hava var. Çünkü aileler çok üzgün ama bir o kadar da kızgın. Adalet talepleri var. Adil ve etkili bir yargılama olması için bu süreci başından beri takip ediyoruz. Takipçisi olmaya devam edeceğiz dedik ama maalesef sanık avukatları; Sanıkların savunmaları alınırken, saraya ve hükümete yakın olduğunu bildiğimiz bazı avukatların sürekli olarak maden şehitlerinin ailelerinin dışarı çıkarılması talepleri var. Aileler de buna çok kızıyor. Milletvekili olarak sanık avukatı Saray’ın avukatı salondan çıkarılmamı söyledi. Saray’ın avukatlarından rahatsızız. Halkın vicdanına bırakıyoruz. Mayın şehitlerimizin aileleri de rahatsız.

MAHKEMEDEKİ FİZİKSEL DURUMLAR: İkincisi bu duruşma adliyede yapılıyor ama adliyedeki fiziki şartlar yetersiz. Bu nedenle duruşma adliye koridorunda yapılıyor. Duruşma koridorda görülemez. Bu kabul edilemez. Sanıklar avukatlarını göremiyor, avukatlar ailelerini göremiyor, bilgisayarlarını kurabilecekleri teknik bir ortam da yok. Tüm kamuoyunun yakından takip ettiği ve 43 madencimizi kaybettiğimiz böyle değerli bir davanın bu fiziki yetersizlikler ışığında burada görülmesi kabul edilemez. Bunun derhal düzeltilmesi gerekiyor. Nitekim mahkeme heyeti de bu durumu bildiğinden, Gençlik ve Spor Bakanlığa yazdı. ‘Bartın’daki gençlik merkezini duruşma için tahsis edin’ dedi ancak Gençlik ve Spor Bakanlığı, gençlik merkezinin başka bir amaçla kullanılamayacağını belirten bir yazıyla bu talebi reddetti.

SPOR SALONU AKP’NİN KATILIM İÇİN KULLANILDI: Peki ne biliyoruz? Bu salon AKP’nin 25 Mart 2023 tarihli trend araştırması için kullanılmıştı. Demek ki amacı dışında kullanılabilir ya da bu salonların kuruluş amacı farklı. Cumhur İttifakı’na bağlı siyasi partilerin Amasra Spor Salonu’nda iftar yemekleri düzenleyebildiğini de biliyoruz. Ayarlamaları lazım ama 43 madencimizi kaybettiğimiz, hayatımızı kaybettiğimiz bu kadar değerli bir davaya gelince mahkeme salonu gibi kullanılmasına izin verilmiyor. Bunu kabul etmediğimiz gibi kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.

DOSYA ÜZERİNDE BAKANLIK DENETÇİSİ BULUNMAMAKTADIR: Bir diğer nokta da şu anda bu duruşmada Amasra teşkilatının savunması alınıyor ama bu duruşmada Amasra teşkilatının bağlı olduğu TTK Genel Müdürü, memurları veya bakanlık müfettişleri bu belgede yer almıyor. Çalışma Bakanlığı, Enerji Bakanlığı müfettişleri bu dosyada yok. Savcılık, bu şahısların soruşturulabilmesi için Enerji Bakanlığı’ndan soruşturma izni istedi ancak bakanlık reddetti. Tüm bunları değerlendirdiğimizde bazı şeyleri örtbas etmek yerine olayların ortaya çıkarılması, adil ve etkin bir yargılama yapılması adına bu süreci takip etmeye devam edeceğiz. Nitekim TBMM Teftiş Kurulu kuruldu. 4 ay çalıştık. Maalesef çok kötü bir raporla karşılaştık.

TTK GENEL MÜDÜRÜ EMEKLİ OLSA BİLE HESAP VERECEK: Patlamaya neyin sebep olduğu hakkında önemli bir muhalefet şerhi yazdık. Hayatını kaybeden barutun yanlış patlatılması nedeniyle bu patlama TTK Genel Müdürlüğü ve araştırma heyeti tarafından düşürülmeye çalışılıyor. Bu çok tatsız bir suçlama. Bunu kabul etmiyoruz. Tüm sorumlular yargı önünde hesap verene kadar bu sürecin takipçisi olacağız. TTK Genel Müdürü olan birisi, emeklilik yaşına gelenlerden emekli olduğu halde yargı önünde hesap verecek. 14 Ekim 2022’de 43 canımızı kaybettik ve bu konunun siyasi hesabını soracağız. Bunu da herkesin bilmesi gerekir.”

Kaynak: ANKA / Yeni

senkaya-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu