Ekonomi

Dogecoin “golden cross”a yaklaşıyor

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük meme kripto para birimi olan Dogecoin (DOGE), 2021’in başlarında görülen volatil ortamın habercisi olan “golden cross” teknik modeline doğru ilerliyor.

CoinDesk verilerine göre yaklaşık 22 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan DOGE, bu yıl %70’in üzerinde bir fiyat artışı kaydederek en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in (BTC) yaklaşık %50’lik artışını geride bırakıyor.

Meme token’ın spot fiyatının 50 haftalık basit hareketli ortalaması (SMA) şu anda kuzeye doğru ilerliyor ve önümüzdeki haftalarda 200 haftalık SMA’in üzerine çıkarak golden cross’u teyit edecek gibi görünüyor. Başka bir deyişle, token’ın kısa vadeli fiyat momentumu yakında uzun vadeli momentumdan daha iyi performans gösterebilir ve potansiyel olarak uzun süreli bir yükseliş trendine dönüşebilir.

Momentum trader’ları, piyasaya giriş ve çıkış noktalarını belirlemeye yönelik yapılandırılmış bir yaklaşımın parçası olarak sıklıkla hareketli ortalama geçişlerini baz alır.

DOGE fiyatı, Mart ayında 200 haftalık SMA’ini aşarak uzun süreli bir yatay konsolidasyondan çıktı ve o zamandan bu yana kritik ortalamanın üzerinde bir dayanak oluşturdu.

Yaklaşan golden cross, üç yıldan fazla bir süredir görülmemişti. En son Ocak 2021’in başlarında tanık olunan gösterge, Binance’te listelenen fiyatların %8.000’in üzerinde artarak 76 sente yükseldiği dört aylık bir rallinin habercisi olmuştu.

Bununla birlikte geçmiş verilerin gelecek için garanti olmadığını unutmamak gerek.

Ayrıca DOGE gibi memecoin’ler, gerçek dünya kullanım senaryolarından yoksun olmalarıyla bilinirler ve esas olarak spekülasyon tarafından yönlendirilirler. Bu da onları fiat likidite koşullarına ve küresel faiz oranı beklentilerine karşı daha duyarlı hale getirir.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

haber-cukurova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu