İş

Evden çalışmayla ilgili 7 tür dolandırıcılık

Pandemi dönemi iş yerlerinde köklü değişikliklere neden oldu. Evden çalışmak birçokları için sıradan hale geldi. Büyük bir istifa dalgası yaşandı. İnsanlar işlerini bırakıp evden çalışarak kendilerine para kazandıracak yeni işler arıyor. Bazıları ek gelir için yeni iş modelleri veya iş fırsatları arıyor. Günümüzde birçok çalışan, patronlarının uzaktan çalışma seçeneği sunmasını bekliyor. Öte yandan uzaktan çalışma modeliyle birlikte dolandırıcılık olayları artmaya başladı.

Evden çalışma dolandırıcılıkları genellikle çevrimiçi olarak, sosyal medyada veya yasal iş bulma sitelerinde ve iş arayanların yeni fırsatlar aradığı LinkedIn gibi diğer platformlarda görünen bir reklamla başlar. Siber güvenlik şirketi ESET, dikkat edilmesi gereken tehlikeli durumları yedi başlık altında topladı.

 

Yeniden gönder

Paketi kurbanla birlikte teslim alan kişi, potansiyel olarak malzemeyi ‘incelemek’ ve ardından başka bir varış noktasına göndermek için sözleşme yapar. “paket işleyicileri”, “paket taşıma asistanları” veya hatta “depo teslimat koordinatörleri” olarak ilan edilebilirler. Gerçekte, kurban, tehlikeye atılmış finansal bilgilerle satın alınan çalıntı malları alır ve gerçek suçluyu gizlemek için suç işleyen kişinin izlerini örtmesine aktif olarak yardım eder.

sahte gizli müşteri

Kurban, eserleri satın alması ve alışveriş deneyimi hakkında rapor vermesi için tutulur. Ancak, satın alma veya ön eğitim ve diğer harcamalar için kendilerine verilen çek iade edilmez.

sahte kişisel asistan

Mağdur, kişisel asistan olarak işe alınır ve patronu için bazı alışverişler yapması istenir, o da masrafları karşılamak için bir çek gönderir. Paranın bir kısmının banka havalesi veya dijital uygulama yoluyla iade edilmesini talep edebilirler. Orijinal çek karşılıksız çıkar ve mağdur boşa gider.

kendi işini kur

Bir dolandırıcılık şirketi, kurbanın girişimci olmasına yardımcı olacak kaynaklar sunduğunu iddia ediyor. Çoğu zaman gereksiz ders materyalleri için para isterler.

sahte iş ilanları

Bazen dolandırıcılar, mevcut olmayan işler için gönderi yayınlayabilir. Asıl amaç, başvuru sahibinin sosyal güvenlik numarası gibi kişisel bilgilerini ve daha sonra kendi adını taklit etmek için kullanılabilecek diğer ayrıntıları sunmasını sağlamaktır.

evde montaj işi

Mağdurlara oyuncakları veya el işlerini bir yere getirip patronlarına iade etmeleri için para ödeneceği söylenir. Ancak başlangıç ​​kiti için bir miktar para ödemeleri gerekiyor. Ödeme yaptıktan sonra rastgele bir iş olmadığı ortaya çıkıyor.  

MLM dolandırıcılığı

Bazı çok düzeyli pazarlama (MLM) fırsatları, geçersiz şirketlerin kaydolan kişilere başkalarını işe almaları için iyi bir kurul ödeneceğine söz verdiği dolandırıcılıktan başka bir şey değildir. Ayrıca potansiyel müşterilere satmak için “işveren” den eserler almaya zorlanacaklar.

 

Nasıl imanda kalabiliriz?

ESET uzmanları, evden çalışma ile ilgili dolandırıcılık tehditlerine karşı korunmak için aşağıdaki konuların dikkate alınması gerektiğini paylaştı:

  • Olumsuz çevrimiçi incelemeleri denetlemek için işi sunan şirketi araştırın.
  • Programın toplam maliyeti ne kadar, ne zaman ödenecek, kim tarafından ve nasıl ödenecek gibi birçok soruyu işverene sorun.
  • Sırf meşru bir sitede yayınlandı diye iş ilanının meşru olduğunu varsaymayın.
  • Kazanılacak paranın şirkete başka birini işe almaktan geçtiği işlere başvurmayın.
  • Diğer işe alınanların referansları da dahil olmak üzere şirketin web sitesinde sağladığı bilgilere inanmayın, çünkü hepsi uydurma olabilir.
  • İstemediğiniz rastgele bir kişiye yanıt vermeyin veya e-posta veya metin mesajları gibi spam iletilerdeki kişileri tıklamayın.
  • Beklenmedik bir iş teklifini takip etmek istiyorsanız, ilk e-postayı yanıtlamak yerine şirket hakkında biraz araştırma yapın.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-didim.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu