Ekonomi

GameStop yatırımcıları ‘Roaring Kitty’ye karşı açtıkları davadan vazgeçti

“Roaring Kitty” olarak bilinen Keith Gill’i GameStop Corp. ile bağlantılı olarak menkul kıymet dolandırıcılığı yapmakla suçlayan bir dava açan yatırımcılar, yasal işlemlerini gönüllü olarak geri çekti. İlk olarak Cuma günü Brooklyn, New York’taki federal mahkemede açılan davada, Gill’in GameStop menkul kıymetleri piyasasını manipüle ederek bir “pump-and-dump” planına dahil olduğu iddia ediliyordu.

Yatırımcı Martin Radev tarafından yönetilen şikâyette, Gill’in önemli miktarda GameStop hissesi ve alım opsiyonu biriktirdiği, daha sonra sosyal medyadan uzun bir süre uzak kaldıktan sonra elindekilerin bir kısmını sattığı iddia edildi.

Yatırımcılara göre, Gill’in eylemleri GameStop’un hisse fiyatının dramatik bir şekilde dalgalanmasına neden olarak, onların zararına kâr etmesini sağladı. Yatırımcılar, Gill’in milyonlarca takipçisinin bulunduğu sosyal medyadaki etkisinin piyasayı etkileme kabiliyetine katkıda bulunduğunu vurguladılar.

Dava Pazartesi günü geri çekildi, ancak dosyada belirtildiği üzere yeniden dava açma seçeneği açık kaldı. Yatırımcıları temsil eden Pomerantz hukuk bürosu davanın geri çekilmesiyle ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı.

Gill, perakende yatırımcıların GameStop da dahil olmak üzere bazı hisse senetlerinin fiyatlarını yükselttiği 2021’deki meme hisse senedi çılgınlığı sırasında öne çıkan bir figür haline geldi. Gill, 12 Mayıs’ta GameStop için olumlu bir sinyal olarak yorumlanan bir meme paylaşarak şirketin hisse fiyatının iki gün içinde üç katına çıkmasına yol açtı. Ancak 24 Mayıs’a gelindiğinde hisse senedi bu kazançların neredeyse tamamını kaybetmişti.

Gill 2 Haziran’da 5 milyon GameStop hissesine ve 120.000 alım opsiyonuna sahip olduğunu açıkladı. Gill 13 Haziran’a gelindiğinde tüm alım opsiyonlarını satmış ancak hisselerini 9 milyona çıkarmıştı. Yatırımcıların şikayeti, Gill’in işlemlerinin zamanlamasını tartışan ve aracı kurum E*Trade’in onu platformundan çıkarmayı düşündüğünü belirten Wall Street Journal’ın 3 Haziran tarihli bir makalesine işaret etti.

Davanın geri çekilmesi, Gill’in %6,6’lık hissesini açıkladığı Chewy Inc. hisselerinde Pazartesi günü dalgalanma yaşanmasıyla gerçekleşti. Chewy, GameStop gibi, perakende yatırımcıların önemli ticari ilgisine maruz kaldı.

Davanın geri çekilmesi ve Gill’in yatırım ifşası da dahil olmak üzere geçtiğimiz hafta yaşanan olaylar, etkili sosyal medya figürlerinin borsa dinamikleri üzerindeki devam eden etkisine dikkat çekmeye devam etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu