Teknoloji

Google ve Meta, bir ülkede daha paylaştıkları her haber için medya kuruluşlarına para ödemek zorunda kaldı

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinden biri olan Meta, Kanada’da çok ciddi bir kısıtlama ile karşı karşıya. Öyle ki Kanada Senatosu, ” Çevrimiçi Haber YasasıMeta bu kararla ilgili bir açıklama yaptı ve haber akışı paylaşımları artık Kanada’daki kullanıcıların kullanımına açıldı. yapılamaz söylenmiş. Google, Kanada hükümeti ile çalışmaya devam ediyor.

Paylaşılan haber odaklı içerik için Çevrimiçi Haber Yasası ödeme yapan medya kuruluşları gerekli kılıyor. Aslına bakarsanız bu bir ilk de değil. 2021’de Avustralya’da çıkarılan bir yasa, Meta’nın o ülkede de haber paylaşımını kesmesine neden oldu. Avustralya hükümeti bir süre sonra yasayı değiştirince Meta da haber paylaşımına yeniden izin verdi. Şimdi bu kesin olanKanada’da oluyor.

Meta, Facebook ve Instagram’da paylaşılan haberler için ödeme yapmak istemiyor

Olayı daha iyi anlamak için somut bir örnek verelim. Diyelim ki Kanada’daki yasa Türkiye’de de yürürlüğe girdi. Webtekno olarak haberlerimizi ve içeriklerimizi Instagram ve Facebook’ta paylaşırsak Meta bize haber verecektir. fazladan ödemek gerekecek. Meta da bunu istemiyor. Şirket tarafından yapılan açıklamada kararın sadece haberlerle ilgili olduğu, kullanıcı deneyiminin başka bir formda olduğu belirtildi. etkilenmeyecekbelirtildi.

Analitik için Google araması

İnternet devi Google, Kanada’da onaylanan yasa henüz taslak aşamasındayken harekete geçti ve bazı Kanadalı kullanıcılarla bir test gerçekleştirdi. bu testte haber beslemelerini durdur sınanmış. Ancak sonuç alınamadı. Hal böyle olunca da Google bir orta yol bulmaya ve çözüm bulmaya çalışıyor. Google sözcüsü Jenn Crider tarafından yapılan açıklamalarda, olası çözümler için hükümetle birlikte çalışıyoruz ama şimdilik. Google’ın yaygarasını hafifletecek bir adım atılmamışbelirtildi.

Şunu da belirtmeden geçmeyelim: Kanada Senatosu Çevrimiçi Haber Yasası’nı onaylamış olsa da yasanın çıkması gerekiyor. 6 ay süre var . Meta konuşma sorunundan geri çekilmiş olsa da Google bu süreçte bir analiz üretebilir. Böyle bir durumda krizin çözüldüğünü Görebiliriz. Elbette bu zaman alır.

habercerkezkoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu