Haber

Hrant Dink’i anma: Cinayet gerçek anlamda yüzleşilmedi

İSTANBUL – Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de Şişli’de Agos gazetesi önünde Ogün Samast tarafından öldürüldü. Cinayetin üzerinden 17 yıl geçti. Dink, bugün saat 15.00’te öldürüldüğü Halaskargazi Sebat Apartmanı önünde anılacak. Hrant Dink’in ailesi ve dostları davetle bir kez daha adalet isteyecek. Anma öncesinde polis Halaskargazi Caddesi’ni tamamen kapatarak güvenlik önlemi aldı. Hrant Dink’in öldürüldüğü Sebat Apartmanı’nın önüne karanfil bırakıldı. Kalabalık Dink’i anma töreni için toplanmaya başladı.

CİNAYETİN 17. YILINDA SERBEST

Hrant Dink’i anmanın bu yıl özel bir değeri var. Dink’in katili Ogün Samast’ın serbest bırakılması kamuoyunda tartışma yarattı. Dink’in arkadaşlarının anma öncesi yaptığı yazılı açıklamada, “Hrant Dink cinayetinin tetikçisi, 17 yıl önce Hrant Dink’i vurduğunda 17 yaşındaydı. Bugün aramızda özgürce dolaşıyor. O gün vuralım diyenler hâlâ görevlerinin başındalar. “Yargılama adı altında utanç verici bir gösteri yapıldı.”

‘ADALET TALEPLERİMİZ KARŞILANMADI’

Bülent Aydın, anma öncesi yaptığı konuşmada, cinayetle yüzleşmenin gerçekleşmediğini belirterek, şunları söyledi:

“Bu cinayetle ilgili gerçek bir yüzleşme olmadı. Biz Hrant’ın arkadaşları ve ailesi olarak davayı takip ettik. Cinayetin ardındaki karanlık yapının aydınlatılmasını istedik ama olmadı. Bu nedenle seçim sürecinde de yinelediğimiz talebimizi yineliyoruz. Adalet nöbeti: ‘Öldürün diyenler yargılanmalıdır.’ “Hrant Dink’e iftira attılar. Onu hedef haline getirdiler. Onu reşit olmayan bir tetikçi bulup öldürdüler. Onu öldürenleri ödüllendirdiler. Bu büyük lekeden utanmadılar. Adalet talebimizi dinlemediler. Bugün burada buluştuğunuz ve Hrant’ı yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederiz.”

Hrant Dink davasının avukatı Hakan Bakırcıoğlu sahada unutulmadı. Nisan 2023’te vefat eden Bakırcıoğlu alkışlarla anıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu