İş

Parasını verip satın aldığınız oyunu oynarken bir anda karşınıza reklam çıkarsa şaşırmayın

Oyun dünyasının dev şirketlerindeki küçülme artık inkar edilemez bir gerçek. Pandemi döneminde dünyanın oyunlara ilgi göstermesiyle hızla büyümeye kalkışan dev oyun şirketleri artık işe aldıkları insanların maaşlarını ödemekten rahatsızlık duyup on binlerce insanı işten çıkartıyor.

Gelir yaratmak ve daha karlı olmak zorunda olan oyun şirketleri, bir yandan işten çıkarmalara devam ederken, bir yandan da yeni gelir kapıları açmanın yolunu arıyor. Electronic Arts da bu amaçla şimdi video oyunlarına reklam yerleştirmeyi planlıyor. Böylece oyun severlere 70 dolara sattığı AAA oyunlarına, aynı zamanda reklam yerleştirerek reklam geliri de elde edecek.

EA’nın bu planı henüz düşünce aşamasında. Şirketin CEO’su hissedarlara yaptığı konuşmada bu reklam planından bahsetti, ancak detaylar henüz belli değil.

Peki oyun içi reklam ne anlama geliyor? Dev oyun firması için, milyonlarca oyuncuya ulaşan bu AAA oyunlar, bir tür televizyon kanalı gibi sürekli izleyiciye ulaşan reklam platformlarına dönüşecek ve düzenli olarak reklam geliri yaratacak. Elbette kasaya para aktığı sürece hissedarlar da mutlu olacak. Belki bu sayede dev oyun şirketlerinin işten çıkarmaları da son bulabilir.

EA reklam pazarlama şirketi mi olacak?

Bu aynı zamanda EA’nın, Google gibi dijital reklam pazarlayan devlere rakip olması anlamına da gelebilir ancak planın detayları henüz net olmadığı için bilemiyoruz. EA’nın Google veya başka dijital reklam dağıtıcılarıyla ortak iş yapması da mümkün olabilir.

Ancak kesin emin olduğumuz bir şey var. Artık para verip satın aldığımız oyunlarda reklam seyredeceğiz ve muhtemelen bu reklamların “atla” tuşu da olmayacak.

koyulhisar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu