Ekonomi

Tesla, Musk’ın maaşına ilişkin Delaware mahkemesi kararına uyacak

Delaware mahkemesi, Tesla Inc’den (NASDAQ:TSLA) Elon Musk’ın tazminatına ilişkin bir karara eyaletin yargı yetkisi dışında itiraz etmeyeceğine dair güvence aldı. Daha önce Musk’ın 56 milyar dolarlık ödeme paketini iptal eden Şansölye Kathaleen McCormick’e hissedarların hukuk ekibi, Tesla’nın kararını Teksas’taki bir mahkemede bozdurmaya çalışabileceği endişesiyle başvurdu.

Bu endişelere yanıt olarak Tesla, mahkeme belgelerinde Delaware’in ücret anlaşmazlığı üzerindeki yetkisini koruyacağını ve mahkemenin kararını aşmak gibi bir niyetinin olmadığını açıkladı. Şansölye McCormick, şirketin duruşuna olan güvenini dile getirerek, savunma avukatının mahkeme yetkilileri olarak herhangi bir yanlış yorumu düzeltme yükümlülüğünün önemini vurguladı.

Önümüzdeki 13 Haziran’da yapılması planlanan hissedar oylaması, iptal edilen ödeme paketinin onaylanıp onaylanmayacağını ve Tesla’nın kuruluşunun Delaware’den şirketin merkezinin bulunduğu Teksas’a taşınıp taşınmayacağını belirleyecek. Delaware, halka açık birçok büyük şirketin yasal ikametgahı olarak biliniyor.

Ayrıca, Şansölye McCormick, Tesla’nın hissedarın hukuk ekibi tarafından talep edilen 6 milyar dolarlık yasal ücretleri ödeyip ödememesi gerektiğine karar verecek. Bu konudaki kararın, Musk ve Tesla tarafından yapılacak herhangi bir temyiz başvurusundan önce, 8 Temmuz’da yapılacak bir duruşmada verilmesi bekleniyor.

Hissedar Richard Tornetta’yı temsil eden Greg Varallo gelişmeler hakkında yorum yapmaktan kaçınırken, Tesla’nın avukatları yorum taleplerine henüz yanıt vermedi. Hissedar oylaması ve yasal ücretlerle ilgili duruşma yaklaştıkça durum gelişmeye devam ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu