Ekonomi

Emeklilere ek zam farkı ödemesinin tarihi belli oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, SGK ve İŞKUR İl Müdürleri İstişare Toplantısına katıldı.

Burada bir konuşma yapan Işıkhan, şunları söyledi:

“Son dönemde yaşanan bir gelişmeyi paylaşmak istiyorum. 2024 yılının ilk yarısı için; Emekli maaşı artış oranını tüm emeklilerimiz için yüzde 49,25 olarak eşitledik. Bu gece itibarıyla söz konusu karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

FARK ÖDEMELERİ 6-7 ŞUBAT’TA YAPILACAK

SSK ve BAĞ-KUR emeklilerimiz ile hak sahiplerine aylık fark tutarlarını ödemeye başlayacağız. Fark ödemelerini SSK’lı emeklilerimiz için 6 Şubat’ta, Bağ-Kur emeklilerimiz için ise 7 Şubat’ta yapacağız. Tekrar siz değerli emeklilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

ARTIŞ ORANI YÜZDE 49,25’E ÇIKTI

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yönelik zam oranı enflasyon farkıyla birlikte yüzde 37,57 olarak belirlenirken, daha sonra bu oran yüzde 42,6’ya çıkarıldı. Ancak emekli memurlara yüzde 49,25 oranında zam yapılacağı için yine fark oluştu. Bakan Işıkhan, yaptığı açıklamada tüm emeklilere yüzde 49,25 oranında zam yapılacağını duyurdu. Böylece tüm emekliler için artış oranı eşitlendi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN LİRA

Düzenlemeyle asgari emekli maaşı 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıldı.

Yüzde 49,25 oranındaki artış oranı ilk 6 ay için geçerli olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri yılda iki kez 6 aylık enflasyon oranında zam alıyor. Personel ve esnaf emeklileri için 1 Temmuz – 31 Aralık dönemi için yeni oran belirlenecek.

Memur ve memur emeklileri, toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı hakkına da sahip oluyor.

KAYNAK: HABER7

atakum-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu