Haber

Kocaeli’nin sahilleri KOSKEM’e emanet

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bugün deniz dönemini başlatıyor. Tüm hazırlıkların tamamlandığı Kocaeli’de itfaiyeye bağlı Kocaeli Kıyı Suyu Kaza Önleme Merkezi (KOSKEM), başta Karadeniz kıyıları olmak üzere 13 bölgede 270 kişilik bir grupla hizmet verecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’ne bağlı KOSKEM, Kandıra başta olmak üzere 3 ilçede hizmet verecek. 270 kişilik bir ekiple 7 gün 13 bölgede hizmet verecek.

16 bin 324 kişi kurtarıldı

Önemli bir hizmet ifa eden KOSKEM ekipleri, 2005 yılından bu yana Kocaeli kıyılarında hizmet veriyor. KOSKEM ekipleri, son 2022 döneminde 1.987, 2005 yılından bu yana ise 16.324 kişiyi boğulmaktan kurtardı.

2005 yılında halkın inançlı bir şekilde denize girebilmesi için başlatılan su kazalarını önleme hizmeti, 2008 yılına kadar tek bölgede hafta sonları sürdürüldü ve 2009 yılı itibari ile haftanın 7 günü hizmet verilmeye başlandı. Kandıra Cebeci, Kovanağzı, Kumcağız, Miço (Kadınlar Plajı), Kerpe, Sarısu, Seyrek, Bağırganlı, Karamürsel-Altınkemer, Ereğli Defne sahili, Darıca Sahili, Bayramoğlu Halk Plajı ve Kadınlar Plajı’nda hizmet verecek.

“5 SEZONU ESAS BİR ŞEKİLDE KAYIP OLMADAN KAPATTIK”

13 bölgede görev yapacak cankurtaranlar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde yer aldı. Cankurtaranlara yeni dönemde başarılar dileyen İtfaiye Daire Başkanı Ömer İslamoğlu, “KOSKEM, 15 Haziran’da başlayan ve 15 Eylül’de sona erecek olan dönemi başlatıyor. Geride kalan 5 yılı üst üste kayıpsız kapattık. Sizlerin emeği ve takviyeleriyle vatandaşlarımızın hayatını kurtardık. İnşallah bu dönem kazasız bir dönem olur. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2005 yılından bu yana Karadeniz ve Marmara kıyılarında 13 bölgede bu hizmeti veriyor. Bu yıl çevremizde 11 sivil toplum kuruluşu olacak. Hepinize görevlerinizde başarılar dilerim. Kaza yapana Allah bela vermesin” dedi.

CAN KURTARICILAR İÇİN GÜÇLÜ EĞİTİM

Sezon öncesi cankurtaran faaliyetlerinde, dünya standartları, Mavi Bayrak Kriterleri ve TSSF standartlarına uygun olarak, Kocaeli kıyılarında görev yapacak tüm çalışanlara, profesyonel eğitmenler tarafından, cankurtaran belgesi olmayan veya cankurtaran belgesi olmayan çalışanlara havuz eğitimi verildi. süreyi geçti ve gönüllülere bronz ve gümüş cankurtaran rozetleri verildi.

2023 döneminde 32 Kocaeli İtfaiyesi, 25 İstekli İtfaiyeci, 36 AKUT, 10 DK9, 25 Uluslararası Arama Kurtarma, 15 Kocaeli Arama Kurtarma, 7 Rehber, 10 Kocaeli Yüzme Kulübü, 20 Mahalle Afet Gönüllüsü, 12 Mercan Yüzme Spor Kulübü 55 SAR Arama Kurtarma, 23 Yeditepe Üniversitesi Doğal Afetlerde Arama Kurtarma Kulübünde toplam 270 personel görev yapacak.

beydaghaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu